Uczestnicy Mistrzostw Polski na 10 000m również do weryfikacji

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował dzisiaj, że dodatkowo zweryfikuje uczestników zaplanowanych na 24 kwietnia PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000m, które odbędą się w Goleniowie. Udział w zawodach wezmą tylko członkowie kadry, zawodowi biegacze oraz osoby pobierające stypendium sportowe. Czas na dostarczenie dokumentów upływa jutro, 20 kwietnia o godzinie 18:00.

Takie same zasady weryfikacji uczestników obowiązywały na PZLA Mistrzostwach Polski w Maratonie, które odbyły się wczoraj w Dębnie. Proces ten realizowany był w warunkach chaosu. Ostatni biegacze zostali dopuszczeni do startu dopiero na kilkanaście godzin przed imprezą.

Dodatkowa weryfikacja zgłoszeń na PZLA Mistrzostwa Polski na dystansie 10 000m pod kątem będzie potrzebna, ponieważ wciąż obowiązują pandemiczne obostrzenia.

Stypendyści i zawodowcy na start

Organizatorzy imprez sportowych są zobowiązani postępować zgodnie z bieżącymi rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Biorąc pod uwagę jego zapisy, w biegu w Goleniowie wystartować mogą wyłącznie zawodnicy pobierający za uprawianie sportu wynagrodzenie, biegacze pobierający stypendium sportowe, a także członkowie kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej.

– W związku z powyższym wszyscy zgłoszeni zawodnicy nie będący członkami Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w roku 2021 z kategorii wiekowej seniora (rocznik 1998 i starsi) winni udokumentować możliwość udziału w PZLA Mistrzostwach Polski w biegu na 10 000 m w Goleniowie w dniu 24 kwietnia 2021 roku na podstawie pobieranego wynagrodzenia lub stypendium sportowego – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie PZLA.

Zawodnicy zobowiązani są przesłać najpóźniej do jutra do godziny 18:00 na adres e-mail goleniow2021@pzla.pl dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o sporcie takie świadczenie przyznawać może klub sportowy, jednostki samorządu terytorialnego oraz związki sportowe.

PZLA zapowiada w komunikacie, że weryfikacja otrzymanych potwierdzeń przez organizatora odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia, a zgoda na start zostanie odnotowana w systemie Starter.

Buty również do weryfikacji

Podobnie jak w Dębnie dodatkową weryfikacją objęte będą buty startowe wszystkich uczestników. PZLA nie podaje szczegółowych informacji na temat tego, jak ten proces będzie przebiegał. Warto pamiętać, że część modeli biegowych, które są dopuszczone do startów na ulicy nie może być wykorzystywana podczas zawodów na bieżni.

Listę butów zatwierdzonych przez World Athletics (stan na 16 kwietnia 2021) można znaleźć na tej stronie. 

Na liście startowej PZLA Mistrzostw Polski na 10 000m w Goleniowie znajduje się obecnie 185 zawodników. Zapisy zamykane są dzisiaj.

red

fot. Sławomir Kubić