Kilometry w aplikacji adidas Running znów pomogą oczyścić plaże z plastiku

adidas i Parley promują zrównoważony rozwój poprzez swoją globalną inicjatywę Run For The Oceans, która powraca w swojej czwartej odsłonie. Za każdy zarejestrowany kilometr w aplikacji adidas Running między 28 maja a 8 czerwca, adidas i organizacja Parley oczyszczą plaże z odpadów. Będą one stanowić równowartość 10 plastikowych butelek, które trafiłyby do oceanów.

Do wzięcia udziału w inicjatywie Run For The Oceans zachęcają trenerzy adidas Runners Warsaw, Magdalena Kraszpulska, Khalil Griffin oraz Łukasz Oskierko w motywującym filmie promocyjnym.

Członkowie społeczności adidas Runners Warsaw będą mogli wziąć udział także w specjalnych sesjach treningowych, dedykowanych zwiększaniu liczby zarejestrowanych kilometrów. W ramach akcji odbędzie się m.in. plogging, czyli wspólny bieg połączony ze sprzątaniem brzegu Wisły.

Szczegóły tych wydarzeń, jak również cały kalendarz treningów, odbywających się online i na żywo, dostępny jest na grupie adidas Runners Warsaw na Facebooku.

Miliony uczestników

W poprzednich trzech edycjach wspólnej akcji adidas i Parley wzięło udział ponad 3 miliony biegaczek i biegaczy z całego świata. W ramach projektu Run For The Oceans wspólnie pokonali około 25,5 miliona kilometrów i zebrali 2,5 miliona dolarów. Środki te pomogły Parley rozwinąć inicjatywy i programy edukacyjne mające na celu walkę z plastikowymi odpadami oceanicznymi.

adias celuje jednak zdecydowanie wyżej. W marcu ogłosił strategię „Own the Game”, która zakłada zwiększenie aktywności niemieckiej marki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa Run For The Oceans odgrywa w niej znaczącą rolę, dlatego do 2025 roku w biegu ma wziąć udział łącznie 40 milionów ludzi z całego świata.

Ekologiczny adidas

Udział w biegu to nie jedyna możliwość, aby poprzez bieganie pomagać w walce z plastikowymi zanieczyszczeniami. W 2020 roku z recyklingu pochodziła ponad połowa poliestru, jednego z głównych materiałów służących do produkcji butów i odzieży adidas. Do 2024 roku marka deklaruje, że będzie to 100%.

Biegacze, chcący przyczynić się także swoimi decyzjami zakupowymi do poprawy stanu planety, szczególną uwagę powinni zwrócić na kolekcję PRIMEBLUE. Pod tą nazwą kryje się w 100% recyklingowana tkanina techniczna, zrobiona w 50% z Parley Ocean Plastic, pozwalająca połączyć najwyższą jakość produktu ze zrównoważonym rozwojem. Innym oznaczeniem, którego warto wypatrywać na produktach adidas jest PRIMEGREEN – ta technologia, służąca do produkcji butów i odzieży, również wykorzystuje materiały pochodzące wyłącznie z recyklingu.

Od 2015 roku, wyprodukowano ponad 30 milionów par butów adidas z Parley Ocean Plastic – plastikowych odpadów przechwyconych z plaż i terenów nadmorskich, zapobiegając ich przedostaniu się do oceanów.

Źródło: adidas