To będzie 12 minut szczerości. AZS zaprasza na Test Coopera

Zaledwie dwanaście minut wystarczy, żeby przekonać się w jakiej jesteśmy formie. Wszystko za sprawą wiosennej edycji Testu Coopera dla Wszystkich. Po raz kolejny w Warszawie uczestnicy mają szansę wybiegać sprzęt sportowy dla szkół.

Ostatnie miesiące i zdalny tryb życia mógł dać się we znaki niemal każdemu. Jedni mają dodatkowy bagaż w postaci kilogramów, a inni zapomnieli o aktywności. Kolejni wracają do dawnej formy po pokonaniu koronawirusa. Czas więc sprawdzić kondycję po zimowej przerwie i porównać wyniki z ubiegłymi latami. Dla debiutantów może być to punkt odniesienia przed kolejnymi testami.

W 10 miastach

Wiosenna odsłona Testu Coopera dla Wszystkich odbędzie się w dziesięciu miastach od Białegostoku przez Gdańsk, Kraków, Leszno, Lublin, Michałowice, Mielec, Opole i Wrocław. Dwie lokalizacje wystartują w Warszawie, czyli tu gdzie zaczęła się cała akcja jesienią 2010 roku.

W stolicy będzie można sprawdzić się na stadionach OSiR Ursus i Akademii Wychowania Fizycznego. Można biec i maszerować, ale też zapunktować na rzecz swojej obecnej lub byłej szkoły. W tym roku nagrodę wynoszącą 2500 zł dla zwycięzców ufundowała firma Veolia.

– Naszą ideą jest to, żeby akcja miała wymiar rodzinny. Tu nie chodzi o to czy, ktoś jest lepszy czy gorszy, ale chcemy zachęcać do aktywności i być impulsem do uprawiania sportu. Kilka lat temu udało nam się uruchomić akcję „Wybiegaj sprzęt sportowy dla szkół”. Szkoła dla której pobiegnie najwięcej osób otrzyma czek na sprzęt. Gdy przeprowadzimy wiosenną akcję, to będzie już łącznie 55 tysięcy złotych, które trafiło do placówek – powiedział Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

Tyle co jedna kwarta w meczu NBA

W tym teście tylko od kondycji uczestników zależy ile metrów pokonają. Wszystko trwa 12 minut, czyli tyle co jedna kwarta w lidze koszykarskiej NBA. Następnie osiągnięty dystans podstawia się do specjalnej tabeli opracowanej przez twórcę testu – Amerykanina Kennetha H. Coopera.

Przykładowo mężczyzna w wieku 20-29 lat, który przebiegnie 2700 metrów ma dobrą kondycję, ale już jego rówieśniczka pokonując ten sam dystans ma już sprawność bardzo dobrą. Ten sam odcinek daje wynik bardzo dobry wynik dla kategorii 30-39, wśród panów.

– Początkowo może być trudno ocenić na ile nas stać. Jeśli ktoś biega w tempie 5 min./km to nie wystartuje o minutę szybciej. Dlatego nieco wcześniej warto byłoby rozeznać się i zrobić kilka przebieżek na poziomie startowym np. 12×1 minuta z przerwą w marszu. Zawsze też jest lepiej zacząć wolniej pierwszą połowę czasu i później przyspieszyć. W teście nie chodzi o to, żeby tylko ostatnie sto metrów pokonać na maksa, tylko cały dystans pokonać jak najlepiej i czuć później, że zrobiło się wszystko – wyjaśnia Daniel Żochowski, złoty medalista Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych z AWF Warszawa.

To nic nie kosztuje

Udział w imprezie jest darmowy. Zgłaszając się można wybrać godzinę startu, bo uczestnicy będą ruszać falami, tak by uniknąć tłoku na bieżni. Na uczestników Testu Coopera dla Wszystkich czekają numery startowe, imienne certyfikaty, oraz pamiątkowe koszulki. Zapisy przyjmowane są na tej stronie internetowej.

Organizatorem imprezy jest AZS Warszawa. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem jest System Gepard i Narodowe Centrum Badań Kondycji Fizycznej. Sponsorem nagród jest firma Veolia.

Leszno: Stadion Lekkoatletyczny MOSiR Leszno ul. 17 Stycznia 68, 22 maja, godz. 8-15
Białystok: BOSiR Białystok ul. 11 listopada 28, 29 maja, godz. 8:30 – 13:30
Warszawa: OSiR Ursus, ul. Sosnkowskiego 3, 30 maja, godzina 9-14
Kraków: Stadion AWF Kraków al. Jana Pawła II 78, 5 czerwca, godz. 9:00 – 13:00
Wrocław: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – ul. Chełmońskiego 4, 5 czerwca, godz. 9-14
Opole: Miejski Stadion – ul. Sosnkowskiego 12, 6 czerwca, 10-16
Lublin: MOSiR Stadion Lekkoatletyczny – al. Józefa Piłsudskiego 22, 11 czerwca, 15-21
Michałowice: SP im. Jana Pawła II, ul. Szkolna 15, 13 czerwca, 10-16
Gdańsk: Stadion Lekkoatletyczny i Rugby – al. Grunwaldzka 244, 16 czerwca, godz. 11-18
Warszawa: Stadion AWF – ul. Marymoncka 34, 20 czerwca , godzina 8-14

red

fot. Marcin Klimczak