Już można zgłaszać się na Poland Business Run 2021. Komu pomogą biegacze?

Od 11 maja można zapisywać drużyny do udziału w jubileuszowej, dziesiątej biznesowej sztafecie charytatywnej Poland Business Run, by pomóc osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu. W dotychczasowych dziewięciu edycjach biegacze pokonali już ponad pół miliona kilometrów i wsparli 599 beneficjentów. Dla kogo pobiegną w tym roku?

11 maja rusza rejestracja drużyn na Poland Business Run 2021, biznesową sztafetę charytatywną, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Tegoroczny bieg odbędzie się w formule wirtualnej, czyli bez wytyczonych tras i imprez w największych miastach Polski. Zastąpią je indywidualne czterokilometrowe ścieżki biegaczy i streaming live, podczas którego organizatorzy będą na bieżąco relacjonować wyniki.

Pomysł biznesowego biegu charytatywnego zrodził się w Krakowie i tam też w 2012 roku sztafeta pobiegła po raz pierwszy. Rok później impreza odbywała się już w trzech miastach, a jej trzecia edycja w pięciu. W 2019 roku zaangażowanych było już 9 miast. Także liczba biegaczy rosła w zawrotnym tempie. Z 1000 uczestników w pierwszym biegu w dwa lata urosła do 12 tysięcy, by w 2019 roku zgromadzić ponad 27 tysięcy osób.

Pandemia nieco wstrzymała ten rozwój. Nie wstrzymała jednak chęci pomocy w biegaczach, którzy w ilości ponad 19 tys. pobiegli, każdy po własnej czterokilometrowej trasie, by pomóc 71 beneficjentom, którzy bardzo liczyli na ich wsparcie. To imponujący wynik w tak trudnych warunkach – na tyle, że Poland Business Run 2020 był największym online’owym wydarzeniem sportowym zeszłego roku w Polsce.

W całej swojej historii bieg Poland Business Run wsparł 599 osób z niepełnosprawnościami.

– Zaczęło się od jednej beneficjentki, ale z roku na rok liczba osób, którym mogliśmy pomóc, systematycznie rosła. Po cichu marzy nam się na dziesiąte urodziny stu beneficjentów tej edycji  – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run. – Czy to się uda? Czas pokaże, bo zależy to między innymi od funduszy, które uda się zebrać. Wierzymy jednak, że i firmy wystawiające drużyny, i biegacze nie zawiodą, dzięki czemu pomożemy jak największej liczbie beneficjentów. Warto przy tej okazji wspomnieć też, że wciąż mogą się do nas zgłaszać osoby szukające dofinansowania na sprzęt, rehabilitację lub inną pomoc. Będziemy wdzięczni za przekazywanie tej informacji dalej.

Komu biegacze „wybiegają” pomoc w tym roku?

Lista beneficjentów Poland Business Run 2021 powoli rośnie. Wśród nich są już osoby z całej Polski, między innymi Paweł z Krakowa, który w 2001 roku doznał złamania kręgosłupa i od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Paweł ma na swoim koncie sukcesy sportowe, w tym dwukrotne mistrzostwo Polski w pchnięciu kulą, a ostatnio wrócił na studia dotyczące psychoterapii na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał mu wypadek.

Marzy, by zawodowo pomagać osobom z niepełnosprawnościami w walce z przeciwnościami losu. By pomóc Pawłowi to osiągnąć, Fundacja dofinansuje mu nowy wózek inwalidzki, dostosowany do jego aktualnych potrzeb.

Pochodzący z Gdyni Leonard Pac stracił obie nogi w wypadku kolejowym podczas służby wojskowej. Zawsze był ambitny, niedługo po amputacji postawił sobie za punkt honoru nauczyć się tańca i osiągnął cel, później uprawiał też inne sporty. Choć od niedawna jest już na emeryturze, nie zrezygnował z pracy.

Ostatnie lata nie były dla niego szczęśliwe – złamanie biodra, a później wypadek samochodowy i złamanie kręgów lędźwiowych bardzo utrudniły mu życie. Jednak Leonard jest nieugięty, walczy o swoją sprawność oraz samodzielność. Dofinansowane przez Fundację protezy dadzą mu poczucie bezpieczeństwa i pozwolą wrócić do dawnych aktywności, w tym jazdy samochodem, która jest dla niego szczególnie ważna. Często bowiem pomaga w ten sposób niewidomym kolegom z pracy i członkom Związku Inwalidów Wojennych.

Jak się zapisać?

Rejestracja na 10. bieg Poland Business Run trwa od 11 do 31 maja. By wziąć udział w sztafecie, trzeba zarejestrować się lub zalogować na swoje konto na stronie www.polandbusinessrun.pl, uzupełnić dane do faktury oraz zgłosić drużynę, podając dane przynajmniej jednego biegacza (imię, nazwisko, e-mail, data urodzenia). Informacje o pozostałych zawodnikach należy uzupełnić w ciągu 14 dni.

Organizatorzy wraz z beneficjentami liczą na ciepłe przyjęcie i rekordowe zapisy, które będą doskonałym prezentem na 10. urodziny inicjatywy.

– Jesteśmy pewni, że kolejny bieg przyniesie nam wszystkim wiele satysfakcji i pomoże w integracji, która w czasie pandemii stała się dużo trudniejsza. Czekamy na Państwa zapisy! – motywuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Sponsorami strategicznymi wydarzenia są UBS, Standard Chartered i Enea.

Źródło: Poland Business Run