Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce w 2028 roku na Stadionie Śląskim!

Po raz pierwszy w historii lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce. Gospodarzem wydarzenia w 2028 roku będzie Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to zawody organizowane pod auspicjami europejskiej federacji już od 1934 roku. Po raz pierwszy zawody tej rangi odbędą się w Polsce.

Gospodarzem przyszłorocznej edycji zawodów będzie Stadion Olimpijski w Monachium. W 2024 roku wydarzenie zorganizuje Rzym. Decyzją European Athletics lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy zagoszczą w Chorzowie w 2028 roku.

– Stadion Śląski jako gospodarz Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce stanął na wysokości zadania i udowodnił, że jest godnym zaufania partnerem do organizacji tego typu imprez. Na ręce Pana Marszałka pragnę złożyć gratulacje oraz podziękowania za intensywną i bardzo owocną współpracę. Wspólnie udało nam się przygotować mistrzostwa, które są prawdziwym świętem królowej sportu. Jestem przekonany, że Stadion Śląski doskonale sprawdzi się również w nowej roli. Ten obiekt ma ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystać – mówi Dobromir Karamarinov, p.o. prezydenta European Athletics.

Dzieje się na Stadionie Śląskim

Rok wcześniej, w 2027 roku jako wydarzenie testowe na Stadionie Śląskim odbędą się również Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

– Stadion Śląski stał się poważnym konkurentem w rywalizacji o organizację międzynarodowych wydarzeń najwyższej rangi. Jestem z tego bardzo dumny zarówno jako marszałek jak i mieszkaniec Śląska. To pokazuje, że obiekt spełnia wszelkie wymogi i jest doskonale przystosowany do tego, by gościć elitę światowych sportowców. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom europejskiej federacji za zaufanie jakim po raz kolejny nas obdarzyli przyznając organizację tak prestiżowych zawodów oraz za wsparcie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, które odbywają się właśnie na Śląskim – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Od sierpnia 2020 roku Stadion Śląski jest oficjalnie Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Niespełna miesiąc temu odbywały się tu pierwsze w Europie zawody World Athletics Relays, a w miniony weekend Drużynowe Mistrzostwa Europy. Lekkoatleci pojawią się na obiekcie ponownie 20 czerwca podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego, a następnie 5 września w czasie Memoriału Kamili Skolimowskiej. Śląski już od trzech lat gości kolejne edycje tych międzynarodowych mityngów.

– Jestem wzruszony, bo marzenia się spełniają, jeżeli tylko się do nich naprawdę dąży. Jesteśmy na poziomie organizacyjnym, który dorównuje znakomitym wynikom naszych zawodników. Współpraca z Panem Marszałkiem przebiega bardzo dobrze i wierzę, że dalej wspólnie będziemy podążać drogą rozwoju tego pięknego sportu, jakim jest lekka atletyka – dodaje dr Henryk Olszewski, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Być jak Szewińska i Kusociński

Do tej pory reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 54 razy sięgnęła po złoty medal. Pierwszym medalistą w biało-czerwonych barwach był Janusz Kusociński, który w 1934 roku zdobył srebro w biegu na 5 000 metrów. Najwięcej medali dla Polski, bo aż 10, wywalczyła Irena Szewińska startując w biegach sprinterskich i skoku w dal. Konkurencją, w której Polacy najczęściej triumfowali był rzut młotem. Aż 16 razy stawali na podium, z czego czterokrotnie złotą medalistką była Anita Włodarczyk, Ambasadorka Stadionu Śląskiego.

Źródło: silesia21.com