PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie znów w Bydgoszczy

PKO Bydgoski Festiwal Biegowy znów będzie gospodarzem PZLA Mistrzostw Polski w Półmaratonie Kobiet i Mężczyzn. 19  września poznamy nie tylko najlepszych zawodników elity, ale również najszybszych amatorów w kraju dzięki dodatkowej klasyfikacji Mistrzostw Polski Amatorów. Areną zmagań biegaczy będzie park Myślęcinek.

Amatorzy na start

PKO Bydgoski Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 17-19 września. Jego formuła została właśnie poszerzona o Mistrzostwa Polski Amatorów w półmaratonie. W tej klasyfikacji weźmie udział każdy biegacz, który w czasie trwania Festiwalu (w piątek, sobotę lub niedzielę) przebiegnie dystans półmaratonu.

Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy udostępnią zabezpieczoną trasę z pomiarem czasu, którą uczestnicy w ramach jednego wpisowego będą mogli pokonywać dowolną ilość razy przez trzy dni trwania rywalizacji. Do wyboru są trzy dystanse: 5 i 10 km oraz półmaraton.

Zawodnicy startować będą indywidualnie z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale  jeśli przepisy na to pozwolą to możliwe, że pojawią się starty grupowe o wyznaczonych godzinach na określonych dystansach. W grę wchodzą także biegi z pacemakerami na konkretny wynik czasowy.

W przypadku kilkukrotnego pokonania trasy, liczyć się będzie najlepszy osiągnięty rezultat na dystansie półmaratonu. Warunkiem udziału w Mistrzostwach Polski Amatorów jest zgłoszenie i opłacenie wpisowego oraz brak licencji zawodniczej PZLA.

Dekoracja Mistrzostw Polski Amatorów w półmaratonie odbędzie się w niedzielę, 19 września 2021 o godzinie 15:00. Nagrody będą przyznawane w kategorii OPEN oraz w ośmiu kategoriach wiekowych. Uczestnicy, którzy w ciągu festiwalowego weekendu ukończą wszystkie trzy dystanse podstawowe, wezmą udział w dodatkowej klasyfikacji na najbardziej uniwersalnego biegacza i biegaczkę.

Zapisy trwają na tej stronie internetowej do  do 12 września. Do końca sierpnia pakiet startowy kosztuje 49,99 złotych.

Bydgoszcz zamiast Piły

Do 2020 roku PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie Kobiet i Mężczyzn odbywały się w ramach półmaratonu Philipsa w Pile. W ubiegłym roku organizatorzy tej imprezy ze względu na pandemię koronawirusa odwołali bieg, a czempionat ostatecznie trafił do Bydgoszczy.

Wśród mężczyzn bieg wygrał Adam Nowicki (1:04:58) przed Adamem Głogowskim (1:05:30) i Damianem Kabatem (1:05:34). W kategorii kobiet najlepsza okazała się Angelika Mach, która zwyciężyła z wynikiem 1:13.58. Podium kobiet uzupełniły Monika Jackiewicz (1:16.10) oraz Joanna Dorociak  (1:17.10).

Frekwencja na zawodach, które odbyły się na terenie parku Myślęcinek była bardzo niska. Na ich starcie stanęło zaledwie 17 zawodników i 8 zawodniczek. Bieg ukończyło łącznie 21 osób.

Wpływ na niewielkie zainteresowanie biegaczy walką o medale mistrzostw Polski z całą pewnością miało to, że krajowy czempionat w Bydgoszczy został przez Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłoszony na niespełna 3 tygodnie przed datą startu.

Przez długi czas zanosiło się na to, że mistrzostwa odbędą się 25 października na ulicach Piły. Jednak PZLA zdecydował, że wrześniowe mistrzostwa będą idealną okazją, aby wyłonić biało-czerwoną kadrę na Mistrzostwa Świata w Półmaratonie, które mają odbyć się 17 października. Dlatego bieg został przeniesiony z Piły do Bydgoszczy.

Nie był to koniec zamieszania – najpierw PZLA zachował pierwotny termin mistrzostw, czyli 6 września, a później poinformował, że zawody jednak odbędą się w piątek, 4 września. Wszystko to działo się na nieco ponad 2 tygodnie przed startem.

Zdjęcie w nagłówku: Wytwórnia Fotograficzna