7 trendów technologicznych w 2021 roku

Świat technologii z roku na rok zmienia się w coraz szybszym tempie. W efekcie wiele elementów z różnych branż zyskuje na postępach w tym zakresie.

Technologia stała się integralną częścią naszego życia. Wiele innowacji i zmian na rynku zasługuje na postęp technologiczny. Pandemia przyniosła ze sobą przyspieszony postęp technologiczny i cyfryzację, aby zachować odporność na przeciwności losu i sprostać wymaganiom nowej rzeczywistości. Technologia poszerza nasze horyzonty i sprawia, że życie staje się łatwiejsze, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy. Oto 7 najważniejszych trendów technologicznych, na które należy zwrócić uwagę w 2021 roku.

Board Electronics Computer – Free photo on Pixabay

Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona

Kolejny wyjątkowy trend technologiczny – Virtual Reality (VR) i Augmented Reality (AR) oraz Extended Reality (ER). VR zanurza użytkownika w środowisku, podczas gdy AR wzbogaca jego otoczenie. Chociaż ten trend technologiczny był do tej pory wykorzystywany przede wszystkim do gier, zyskały na tym nawet darmowe sloty owocowe z kasyn online i nie tylko, był również wykorzystywany do szkolenia, podobnie jak w przypadku VirtualShip, oprogramowania symulacyjnego używanego do szkolenia kapitanów statków marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, armii i straży przybrzeżnej.

W 2021 roku możemy spodziewać się dalszej integracji tych form technologii z naszym życiem. Zwykle pracując w parze z niektórymi innymi nowymi technologiami, AR i VR mają ogromny potencjał w zakresie treningu, rozrywki, edukacji, marketingu, a nawet rehabilitacji po kontuzji. Każda z nich może być wykorzystana do szkolenia lekarzy w zakresie chirurgii, oferowania odwiedzającym muzeum głębszych doświadczeń, ulepszania parków rozrywki, a nawet wzmacniania marketingu, tak jak w przypadku wiaty autobusowej Pepsi Max.

Ciekawostka: w 2019 r. sprzedano 14 milionów urządzeń AR i VR. Oczekuje się, że do 2022 r. globalny rynek AR i VR wzrośnie do 209,2 miliarda dolarów, tworząc tylko więcej możliwości w technologii zyskującej popularność i przyjmując więcej profesjonalistów gotowych na tę zmieniającą się dziedzinę. Podczas gdy niektórzy pracodawcy mogą szukać zestawu umiejętności, pamiętaj, że rozpoczęcie pracy w VR nie wymaga dużej specjalistycznej wiedzy – podstawowe umiejętności programowania i myślenie przyszłościowe mogą już wystarczyć. To kolejny powód, dla którego ten nowy trend technologiczny powinien znaleźć się na twojej liście zainteresowań!

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to ledwie nowa technologia. Przez ostatnią dekadę było dużo szumu na jej temat i wciąż pozostaje jednym z pojawiających się trendów technologicznych ze względu na znaczący wpływ na sposób, w jaki pracujemy, żyjemy i bawimy się. AI jest przede wszystkim ceniona wśród innych aplikacji mobilnych za swoją wyższość w aplikacjach nawigacyjnych oraz rozpoznawaniu obrazu i głosu. Sztuczna inteligencja z pewnością będzie skutecznym narzędziem w 2021 roku, a algorytmy języka maszynowego staną się coraz bardziej zaawansowane, oferując wyrafinowane rozwiązania. Uczenie maszynowe, które jest podzbiorem sztucznej inteligencji, będzie nadal wykorzystywane w wielu branżach.

Technologia Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut, takich jak Bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Najprościej mówiąc, blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać, a nie odbierać lub zmieniać. Stąd termin „łańcuch”, ponieważ tworzysz łańcuch danych. To właśnie brak możliwości zmiany poprzednich bloków sprawia, że ​​jest tak bezpieczny. Ponadto łańcuchy bloków opierają się na konsensusie, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchain nie potrzebujesz zaufanej strony trzeciej, aby nadzorować lub weryfikować transakcje.

Blockchain w skrócie
zwiększone bezpieczeństwo
brak możliwości niechcianego przejęcia kontroli nad danymi
ominięcie stron trzecich w transakcjach

Kilka branż angażuje i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania technologii blockchain rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Deweloper blockchain specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu architektury i rozwiązań wykorzystujących technologię blockchain. Warto dodać, że średnia roczna pensja programisty blockchain wynosi 469 tys. Jeśli intryguje Cię Blockchain oraz jego aplikacje i chcesz zrobić karierę w tej modnej technologii, to jest właściwy moment, aby zacząć. Aby dostać się do Blockchain, musisz mieć praktyczne doświadczenie w językach programowania, podstawach OOPS, bazach danych, strukturach danych, tworzeniu aplikacji internetowych i pracy w sieci.

IoT (Internet of Things)

Nie ma wątpliwości, że IoT to przyszłość. IoT to trend technologiczny, który umożliwił łączenie rzeczy ze sobą oraz z Internetem. Technologia ta pozwoliła urządzeniom gospodarstwa domowego, samochodom i wielu innym urządzeniom komunikować się ze sobą i wymieniać dane przez Internet. W 2021 r. IoT staje się czołowym czynnikiem wpływającym na nasze życie. Najprawdopodobniej odegra kluczową rolę w przywróceniu pozorów porządku po ostatniej pandemii. Spodziewamy się, że sprawi to, że zakupy będą bezpieczniejsze, a opieka zdrowotna stanie się połączona z telemedycyną.

Wszystko jako usługa (XaaS)

Rewolucja As-a-Service umożliwiła korzystanie z usług w chmurze. Dzięki temu wszystkie inne trendy technologiczne docierają do wszystkich. Everything-as-a-Service (wszystko jako usługa) to ogólnie termin dotyczący przetwarzania w chmurze, który opisuje ogromną liczbę usług i aplikacji, które są do dyspozycji użytkowników w Internecie. Dostęp do usług można uzyskać na żądanie, ponieważ są one dostępne nie tylko lokalnie.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Cyberbezpieczeństwo może nie wydawać się modną technologią, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak szybko, jak inne technologie. Dzieje się tak po części dlatego, że zagrożenia są ciągle nowe. Złośliwi hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, nie poddadzą się w najbliższym czasie i będą nadal znajdować sposoby na pokonanie nawet najtrudniejszych środków bezpieczeństwa. Dzieje się tak również po części dlatego, że nowa technologia jest dostosowywana w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Dopóki mamy hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie modną technologią, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed nimi.

Dowodem na silne zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa jest to, że liczba miejsc pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa rośnie trzykrotnie szybciej niż w przypadku innych zawodów związanych z technologią. Ponadto zapotrzebowanie na odpowiednie cyberbezpieczeństwo jest tak duże, że do 2021 r. na cyberbezpieczeństwo wydane zostanie 6 bilionów dolarów na całym świecie.

Musisz pamiętać, że jakkolwiek trudna jest ta dziedzina, oferuje ona również lukratywne sześciocyfrowe dochody. Główne stanowiska to:

– Hacker z zasadami,
– Analityk złośliwego oprogramowania,
– Inżynier ds. Bezpieczeństwa,
– Szef ochrony.

Wszystkie te funkcje oferują obiecującą ścieżkę kariery dla kogoś, kto chce poznać tę wiecznie popularną technologię i pozostać przy niej na dłużej.

Cyfrowe miejsce pracy

Pandemia zmieniła sposób, w jaki postrzegamy miejsca pracy. Więcej osób pracuje w salonie i biurach domowych niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet po wprowadzeniu szczepionki może minąć trochę czasu, zanim sprawy powrócą do poprzedniego stanu, jeśli w ogóle kiedykolwiek tak się stanie. Oczekuje się, że praca zdalna będzie kontynuowana. Organizacje wdrażają cyfrowe miejsca pracy i migrują do chmury, aby zachować aktualność. Następuje większa automatyzacja infrastruktury oraz wdrażanie cyfrowych narzędzi i zasobów. Wszystko to ma na celu umożliwienie zdalnej konfiguracji pracy. Rozwój cyfrowego miejsca pracy sprawił również, że organizacje musiały nadać priorytet cyberbezpieczeństwu.

fot. blickpixel/ pixabay.com