101 dni do 100. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce

Dokładnie za 101 dni – 27 czerwca – na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy rozpocznie się jubileuszowa setna edycja lekkoatletycznych mistrzostw Polski. – To będzie piękne święto lekkiej atletyki w mieście, które od lat uważane jest za stolicę tej dyscypliny w Polsce – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Ostatnia szansa na przepustki do Paryża

Jubileuszowe 100. PZLA Mistrzostwa Polski będą ostatnimi zawodami w polskim kalendarzu lekkoatletycznym, na których będzie można uzyskać minima olimpijskie lub powalczyć o punkty do rankingu Road to Paris, który także może dać zawodnikom kwalifikację na igrzyska.

– Mistrzostwa w Bydgoszczy będą wyjątkowe nie tylko z racji tego, że będzie to ich jubileuszowa edycja. Dodatkowego, a może i pierwszorzędnego anturażu dodaje im fakt iż są ostatnim etapem kwalifikacji olimpijskich. Właśnie na tym stadionie, którego patronem jest Zdzisław Krzyszkowiak, mistrz olimpijski z 1960 roku w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, polscy lekkoatleci będą mogli postawić przysłowiową kropkę nad i w swej drodze do Paryża. Wszystko wskazuje zatem na to, że pod koniec czerwca będziemy tutaj świadkami wyśmienitych zawodów. Liczę, że kibice dopiszą i pomogą naszym zawodnikom w walce o Paryż oraz godne uhonorowanie setnej edycji mistrzostw kraju – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

fot. Grzegorz Kowalski

Bydgoszcz pierwszy raz gościła lekkoatletyczne mistrzostwa Polski w roku 1930. Wówczas zawody odbyły się na niesiniejącym obecnie stadionie Szkoły Oficerskiej. Przez kolejne lata nad Brdą najważniejsza impreza z kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki gościła dziewiętnastokrotnie.

– Gdy w latach 70. stadion Zawiszy został wyposażony w nawierzchnię tartanową bywało, że mistrzostwa Polski odbywały się w Bydgoszczy rok po roku. Sukcesy świętowała wówczas m.in. królowa polskiej lekkoatletyki, honorowy obywatel naszego miasta śp. Irena Szewińska. Dziś możemy ogłosić, że zaczynamy odliczanie do kolejnej edycji mistrzostw – mówił na konferencji prasowej Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Będzie sportowy spektakl

Organizatorem mistrzostw będzie Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, który przez lata gościł w województwie liczne imprezy najwyższej rangi. Jak podkreśla prezes lokalnych struktur Krzysztof Wolsztyński przygotowanie setnych mistrzostw Polski jest zadaniem wyjątkowym.

– Wiele osób na świecie gdy myśli o polskiej lekkoatletyce to myśli o Bydgoszczy. Przez ostatnie ćwierć wieku organizowaliśmy tutaj wiele imprez rangi mistrzostw Europy i świata. Były też mistrzostwa Polski, ale te które teraz przygotowujemy są ze wszech miar wyjątkowe. Setne, jubileuszowe, dwudzieste w Bydgoszczy. Chcemy nadać im wyjątkową oprawę, aby były pięknym sportowym spektaklem – zapowiada Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

fot. Grzegorz Kowalski

Niejednokrotnie w zawodach na stadionie w Bydgoszczy udział brała doświadczona płotkarka Anna Jesień, brązowa medalistka mistrzostw świata z Osaki oraz rekordzistka Polski.

– Nie jestem w stanie zliczyć moich startów na tym stadionie. Zaczynałam jeszcze wiele lat przed jego przebudową. Biegałam tutaj i na mityngach oraz rzecz jasna mistrzostwach Polski. Zawsze dobrze wspominam te starty. Myślę zatem, że ulokowanie jubileuszowej edycji mistrzostw właśnie w Bydgoszczy jest znakomitym pomysłem – mówi Anna Jesień.

Jubileuszowe 100. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się w Bydgoszczy w dniach 27-28 czerwca. Transmisję z zawodów przeprowadzi Telewizja Polska. Bilety na wydarzenie pojawią się w serwisie ebilet.pl w najbliższych dniach.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Marek Biczyk/ PZLA