Bieg Lechitów już za tydzień. Zostały ostatnie miejsca

W niedzielę, 19 września odbędzie się 44. edycja Biegu Lechitów. Najstarszy półmaraton w Polsce swoją historię rozpoczął w 1978 roku. Przebiega historyczną trasą z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Na liście startowej zawodów znajduje się aktualnie 1,3 tysiąca osób, co oznacza, że w puli zostało jeszcze około 200 wolnych miejsc. 

Święto w Gnieźnie

– Bieg Lechitów to wyjątkowe święto nie tylko dla gnieźnieńskiego środowiska biegowego. Jest to też impreza, którą cenią osoby, które same nie startują. Przyjeżdżają na trasę, na metę, by kibicować i wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem. Atmosfera, która wtedy tam panuje jest niepowtarzalna – powiedział Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Włodarz Pierwszej Stolicy Polski podkreśla również wymiar promocji zdrowego stylu życia, którego elementem jest sport na świeżym powietrzu. – To bezcenne dla naszego zdrowia – zwłaszcza po tak długim zamknięciu w domach, spowodowanym pandemią. Warto i trzeba się ruszać – dodaje.

Można też korespondencyjnie

Oprócz tradycyjnego biegu na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, organizator uruchomił również tzw. biegi korespondencyjne, na dystansie 21km oraz dla osób, które wracają do formy i nie są jeszcze w stanie pokonać klasycznego półmaratonu „Piątkę Lechitów” na trasie 5km. W tym przypadku biegacz musi pokonać wyznaczony dystans w dowolnym miejscu i przesłać zapis GPS do firmy Datasport, która obsługuje bieg.

Zapisy na 44. Bieg Lechitów trwają do wyczerpania limitu 1,5 tysiąca miejsc, a każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzyma pamiątkową koszulkę oraz medal, który jest kontynuacją dwuletniego cyklu.

Drzwi Gnieźnieńskie na medal

Na mecie zeszłorocznej, 43. edycji zawodnicy odbierali medale z wizerunkiem prawego skrzydła Drzwi Gnieźnieńskich, unikatowego zabytku sztuki romańskiej przedstawiającego życie i śmierć św. Wojciecha. W tym roku medal przedstawia lewe skrzydło, co daje możliwość stworzenia kompletnej i niepowtarzalnej pamiątki. Co ważne, uczestnicy, którzy pokonają trasę w jednej z formuł korespondencyjnych również otrzymają pakiet startowy z pamiątkową koszulką i medalem.

– Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy do wspólnej biegowej zabawy, spotkania, rywalizacji i powrotu do normalności, ponieważ jak wiemy wiele zawodów w tym roku w ogóle się nie odbyło – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów.

Od pierwszej edycji ideą Biegu Lechitów jest również propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Jak co roku odbędą się biegi młodzieżowe oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów czyli specjalna strefa aktywności dla przedszkolaków, która znajdować się będzie przy Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie. Pierwszych 300 przedszkolaków otrzyma koszulki i medale.

Źródło: Bieg Lechitów