Adam Kszczot: „Skala absurdu została przekroczona”

– Piłka nożna to ciągle i bezapelacyjnie najpopularniejszy sport w Polce, a inne sporty powinny się uczyć, jak budować zasięgi medialne. Skala absurdu została jednak ponownie przekroczona i nie ma już mowy o żadnej racjonalności – mówi Adam Kszczot o planach przekazania polskim piłkarzom premii 30 mln złotych za wyjście z grupy na Mistrzostwach Świata w Katarze.

Kszczot, który jest multimedalistą mistrzostw świata i Europy sprawę rządowej premii dla polskiej reprezentacji piłkarskiej skomentował w rozmowie z serwisem WP SportoweFakty. Były lekkoatleta od lat uważa, że piłki nożna promowana jest kosztem innych dyscyplin, w tym lekkiej atletyki.

– Wielu olimpijczyków musi ciągle mierzyć się z cięciami budżetów na zgrupowania i myśli, jak dotrwać do docelowej imprezy, a w tym samym czasie ktoś postanawia wydać 30 mln na premie za zwycięstwo w jednym meczu – powiedział Adam Kszczot cytowany przez WP SportoweFakty. – Niestety, to nie jest żadna nowość, bo gdy prześledzimy wydatki samorządów na sport, to okaże się, że tam również na piłkę nożną przeznaczane są nieproporcjonalnie duże środki – dodał.

Kszczot ma pomysł

Jeden z najwybitniejszych polskich biegaczy w historii, dwukrotny wicemistrz świata, mistrz świata w hali, potrójny mistrz Europy na dystansie 800 metrów przedstawił pomysł, jak wykorzystać rządowe pieniądze.

– Sam mam znacznie lepszy sposób na wydanie 30 mln złotych. Za takie pieniądze co tydzień w innym mieście w Polsce można byłoby organizować zawody ligi lekkoatletycznej z udziałem najlepszych polskich sportowców. Kibice byliby wpuszczani za darmo, a młodzi adepci mieli okazję zobaczyć wielki sport blisko swojego domu. W ten sposób doinwestowano by sportowców, którzy gwarantują zdobycie wielu medali na igrzyskach, a jednocześnie przyczyniono by się do popularyzacji sportu – powiedział Kszczot.

Adam Kszczot jest członkiem komisji zawodniczej działającej przy Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Jej szefową jest Anna Kiełbasińska, która o swojej roli mówiła w trzydziestym drugim odcinku „Biegowych Podcastów”.

red

Źródło: WP SportoweFakty

fot. fot. Bob Ramsak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons (cropped)