Którędy pobiegną uczestnicy 13. PKO Poznań Półmaratonu?

Organizatorzy 13. PKO Poznań Półmaratonu poinformowali o przebiegu trasy biegu, który odbędzie się 17 października. Zmiany będą niewielkie, a zawodnicy pobiegną ulicami, które dobrze już znają. Zapisy na półmaraton wciąż trwają, aktualnie na liście startowej znajduje się ponad 4,5 tysiąca osób.

Na te informacje uczestnicy poznańskiego półmaratonu czekają z niecierpliwością. Trasa biegu jest już ustalona. Okazuje się, że poprowadzi z niewielkimi zmianami ulicami, które zawodnicy dobrze już znają.

– Prawie na każdym kilometrze tegorocznej trasy półmaratończycy zostawili już swój ślad – mówi Łukasz Miadziołko, Dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu. – Warto jednak pokonać 21 kilometrów w tej edycji i poznać te części Poznania, którymi zawodnicy jeszcze nie biegli – dodaje.

Jaka trasa?

Start i pierwsze 7 km prowadzić będą ulicą Grunwaldzką, następnie zawodnicy skierują się na 3-kilometrowy odcinek ulicą Hetmańską dobiegając do niej uprzednio przez ul. Jugosłowiańską, Ściegiennego i Arciszewskiego. Przed wiaduktem na ul. Hetmańskiej biegacze zbiegną w stronę Dębca, z którego dalej kolejną długą, bo prawie 4-kilometrową prostą dotrą do centrum. Następie ulicą Strzelecką i Garbarami do ulicy Solnej, gdzie napotkają małą zmianę.

Od ulicy Solnej zamiast w Aleje Niepodległości, jak to miało miejsce wcześniej, skierują się w Nowowiejskiego, następnie Pułaskiego oraz Roosevelta aż do mety, tradycyjnie wbiegając na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich od ulicy Grunwaldzkiej.

Na trasie, mniej więcej co 5 km będą znajdowały się wyposażone w wodę, izotonik, cukier i czekoladę punkty odżywiania i odświeżania oraz punkty medyczne. Ponadto każdy uczestnik półmaratonu na trasie będzie mógł liczyć na pomoc wolontariuszy i pacemakerów, którzy podobnie jak w latach ubiegłych poprowadzą bieg na czasy: 1:30, 1:35, 1:40, 1:45, 1:50, 1:55, 2:00, 2:05, 2:10. Nie zabraknie też zagrzewających do walki poznańskich kibiców oraz zespołów muzycznych.

– Zgodnie z wymogami Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Długodystansowych (AIMS) dokładny pomiar trasy odbędzie się pod koniec września i po tym terminie nastąpi oficjalne ogłoszenie trasy 13.PKO Poznań Półmaratonu. Do tego czasu w jej przebiegu mogą nastąpić drobne zmiany – informują organizatorzy.

Stacjonarnie czy wirtualnie?

Uczestnicy wystartują w niedzielę, 17 października. Zapisy do udziału w imprezie potrwają do 16 października lub do wypełnienia limitu miejsc tj. 5,5 tysiąca miejsc. Obecnie na liście startowej znajduje się ponad 4,5 tysiąca zawodników.

Do wyboru biegacze mają również wirtualną formułę biegu, w której każdy sam wybiera miejsce swojego startu, godzinę oraz dzień. Ważne, by start nastąpił w terminie od 11.10 do 17.10.2021 roku, a pokonany dystans obejmował odległość 21,097 km.

13.PKO Poznań Półmaraton odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Źródło: Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji