Kuźniański półmaraton z mistrzynią olimpijską

W sobotę, 11 września odbyła się szósta edycja Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET. Gościem honorowym imprezy była mistrzyni olimpijska Justyna Święty – Ersetic. Biegacze rywalizowali w lasach Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Łącznie w imprezie udział wzięło około 200 biegaczy.

Bieg w wyjątkowych okolicznościach przyrody

Trasa pośród zieleni, drzew i natury rok rocznie przyciąga biegaczy nie tylko z Polski lecz także spoza jej granic. Tradycyjnie uczestnicy, oprócz biegu głównego wzięli udział w marszu Nordic Walking na 10 km oraz w Kuźniańskiej Leśnej Zadyszce, czyli biegu na 10 km. Jako pierwszy na mecie pojawił się Roberto Dimiccoli, pośród kobiet zaś prym, podobnie jak w roku ubiegłym wiodła Judyta Rębisz.

Oprócz organizatora imprezy, czyli Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w przygotowanie biegu zaangażowały się Urząd Miast Kuźnia Raciborska i OSP Kuźnia Raciborska. Półmaraton wsparł RAFAMET S.A., którego siedziba mieści się w Kuźni Raciborskiej. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i tym razem przewidziano osobną kategorię dla najlepszych pracowników tej firmy.

–  Gratuluję wszystkim, którzy ukończyli bieg. Chcemy wspierać inicjatywy lokalne, które promują aktywny i zdrowy styl życia. Półmaraton i rajd Nordic Walking a teraz także Kuźniańska Leśna Zadyszka to wydarzenia adresowane do osób w każdym wieku; cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się do ich organizacji. Co więcej, to świetna odskocznia w dobie pandemii. Ludzie chcą brać udział w takich wydarzeniach i korzystać z możliwości spędzania wspólnie czasu – mówił E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A.

Medale, koszulki i mistrzyni olimpijska

Jednym z ważniejszych punktów imprezy było przybycie mistrzyni olimpijskiej z Tokio 2020 Justyny Święty – Erseric, która wręczała medale biegaczom półmaratonu. Tego dnia, wielu uczestników wydarzenia miało okazję do rozmowy z wyjątkowym gościem, zrobienia sobie zdjęcia oraz poproszenia o autograf m.in. na koszulce VI Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET.

– Wierzę, że bawiliście się równie wyśmienicie, jak ja. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że jesteście z siebie dumni i zadowoleni ze swoich wyczynów. Impreza jest naprawdę wyjątkowa, a piękne okoliczności przyrody dodają jej uroku – powiedziała mistrzyni olimpijska Justyna Święty – Ersetic.

Oprócz pamiątkowych medali wszyscy mogli zabrać do domu także inną, nietypową nagrodę, tj. sadzonki drzew rozdawane przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Dla zawodników, poza wodą i napojami izotonicznymi, przygotowano także posiłek regeneracyjny. Biegacze chętnie korzystali również z masaży, które wykonywali absolwenci kierunku technik masażysta z elementami fizjoterapii szkoły TEB Edukacja z Raciborza.

Upominki czekały nie tylko na najlepszych w kategoriach wiekowych i open. Współorganizator biegu, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie zadbało o nagrodę dla pracownika służb leśnych, który najszybciej pokona trasę.

Adventure Media, red