Test Coopera dla Wszystkich na wyciągnięcie ręki

Od 26 września, przez kolejne trzy tygodnie, na terenie trzech stołecznych dzielnic odbywać będzie się jesienna edycja Testu Coopera dla Wszystkich. Tradycyjnie w ramach wydarzenia uczestnicy wybiegać będą mogli sprzęt sportowy dla szkół. Udział w imprezie jest bezpłatny a zapisać można się na tej stronie internetowej.

Po wakacyjnej przerwie wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swoją formę w popularnej próbie wytrzymałościowej. Polega ona na 12 minutowym ciągłym biegu lub marszu. Po upływie czasu wynik sprawdza się w tabeli opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA.

Na ile ten test?

Przykładowo kobieta w wieku 20-29 lat pokonując od 2200 do 2700 metrów uzyskuje wynik dobry, a jej rówieśnik na ten sam rezultat musi „zapracować” przebiegając między 2400 m a 2800 m. Natomiast uczestnicy w grupie wiekowej 30-39 lat na wynik bardzo dobry muszą zaliczyć ponad 2700 m (panowie) i ponad 2500 m (panie). Najważniejszy jednak jest udział, a swój rezultat zawsze można spróbować poprawić wiosną.

– Test Coopera dla Wszystkich to impreza biegowa, ale jak sama nazwa wskazuje skierowana jest do wszystkich zaczynając od rodzin z dziećmi, przez młodzież i seniorów. Każdy może przyjść i się sprawdzić, a jedyny warunek jest taki, że trzeba dystans pokonać na własnych nogach. Dla niektórych to jest też okazja, żeby po raz pierwszy wystartować na bieżni lekkoatletycznej, dostać numer startowy i poczuć się jak na zawodach. Pamiętając przy tym, że jest to tylko dobra zabawa – powiedział Piotr Żebrowski z AZS Warszawa, koordynator imprezy.

Można wybiegać sprzęt dla szkoły

W Warszawie stan formy będzie można zweryfikować w niemal tradycyjnych już lokalizacjach jak stadion OSiR Targówek i stadion AWF a także OSiR Ursus – gdzie wiosną impreza odbyła się po raz pierwszy. W każdej z tych lokalizacji szkoła, dla której pobiegnie najwięcej osób otrzyma czek o wartości 1500 zł na zakup sprzętu sportowego w dowolnie wybranym sklepie.

– Staramy się być blisko mieszkańców Warszawy i organizować test w różnych jej częściach. Wydarzenie będzie trwało przez trzy kolejne niedziele co także powinno ułatwić wielu osobom udział i aktywne spędzenie wolnego czasu. Chcemy docierać jak najbliżej lokalnych społeczności, więc jeśli ktoś chce zorganizować u siebie na obiekcie Test Coopera dla Wszystkich to bardzo chętnie pomożemy – dodaje koordynator imprezy.

Jak się zgłosić?

Biegi rozgrywane będą w seriach co 20 minut, a poprzedzać będzie je wspólna rozgrzewka. Do testu należy zgłosić się wypełniając formularz on-line z rezerwacją przedziału czasowego. Jesienna edycja Testu Coopera dla Wszystkich odbywa się w łącznie ośmiu miastach na terenie całego kraju od Białegostoku po Wrocław.

Organizatorem Testu Coopera dla Wszystkich jest AZS. Partnerem projektu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, PZU SA, Dobra Drużyna PZU, Narodowe Centrum Badania Kondycji Fizycznej, Firma Gepard, a także Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy i Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Kiedy biegamy?

Warszawa Targówek – 26 września, stadion OSiR Targówek, ul. Łabiszyńska 20 (10-16)
Warszawa Bielany – 3 października, stadion AWF, ul. Marymoncka 34 (9-15)
Warszawa Ursus – 10 października, stadion OSiR Ursus, ul. Sosnkowskiego 3 (9-15)

Źródło: AZS Warszawa

fot. Marcin Klimczak