Yared Shegumo znów chce wygrać Maraton Warszawski

Już w niedzielę, 26 września ruszy 43. Maraton Warszawski. Faworytami rywalizacji mężczyzn wydają się biegacze, którzy przeszłości wygrywali już w Warszawie – Yared Shegumo i Kenijczyk Boniface Nduva. Wśród kobiet najwięcej szans na zwycięstwo ma broniąca tytułu sprzed roku Dominika Stelmach oraz Monika Andrzejczak, wicemistrzyni Polski w maratonie z 2019 roku.

Pamiętamy ekscytujący przebieg ubiegłorocznego maratonu i walkę, jaką toczyli do niemal ostatniego kilometra dwaj Polacy – Paweł Kosek i Łukasz Oskierko. Na trudnej trasie i w trudnych warunkach obaj pobili swoje rekordy życiowe, podobnie zresztą jak trzeci na mecie Dariusz Nożyński. Tak wyrównanej walki nie oglądaliśmy na trasie Maratonu Warszawskiego od lat. W tym roku może być podobnie.

Shegumo wygra po raz drugi?

Prawdopodobnie w głównych rolach w niedzielę wystąpią starzy wyjadacze – 38-letni Yared Shegumo i 37-letni Kenijczyk Boniface Wambuda Nduva. Obaj bardzo doświadczeni, startujący w biegach ulicznych od ponad dekady. Największym faworytem zawodów wydaje się Shegumo.

Wicemistrz Europy z 2014 roku bieg w stolicy wygrał w 2013 roku, gdy meta 35. PZU Maratonu Warszawskiego została wyznaczona na płycie Stadionu Narodowego. Uzyskał wówczas wynik 2:10:34, który do dzisiaj pozostaje rekordem życiowym Polaka z etiopskim pochodzeniem. – Będę walczył o zwycięstwo w maratonie – powiedział nam Yared Shegumo pytany o przebieg przygotowań do niedzielnego startu.

Boniface Nduva największe sukcesy dotychczas odnosił na dystansie półmaratonu. Z czasem 1:02:54 wygrał 5.Półmaraton Warszawski w 2010 roku, wielokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium półmaratonu Philipsa w Pile. Rekord życiowy na dystansie maratonu wynoszący 2:16:21 Kenijczyk uzyskał w 2018 roku na trasie maratonu w Dębnie.

Na starcie poza tym zobaczymy kilku innych Polaków – w tym trzeciego przed rokiem Dariusza Nożyńskiego. To zawodnik, który w ubiegłym roku był najlepszym biegaczem w polskiej edycji Wings For Life.

Stelmach czy Andrzejczak?

Z zapowiedzi organizatorów wynika, że faworytkami w rywalizacji kobiet będą z kolei Dominika Stelmach oraz Monika Andrzejczak, wicemistrzyni Polski w maratonie z 2019 roku.

Lepszym rekordem życiowym na królewskim dystansie legitymuje się ta druga zawodniczka. Przed dwoma laty na wojskowych igrzyskach sportowych w Wuhan uzyskała wynik 2:31:56. Z kolei Dominika Stelmach to zawodniczka startująca często i intensywnie, w biegach ulicznych i górskich, na krótszych dystansach oraz ultra. Przed rokiem wygrała maraton w Warszawie z czasem 2:41:57, a w kwietniu na mistrzostwach Polski w Dębnie była ósma z nowym rekordem życiowym 2:36:45.

Start w niedzielę

43. Maraton Warszawski wystartuje w niedzielę, 26 września o godzinie 8:00. Na liście startowej biegu znajduje się około 3,5 tysiąca zawodników.

Po raz pierwszy w historii Maraton Warszawski jest także areną rywalizacji o mistrzostwo świata. O złote medale w biegu maratońskim będą się zmagać zawodnicy i zawodniczki – członkowie Międzynarodowej Federacji Sportu Głuchych (IDSF). Polskę reprezentowało będzie sześcioro zawodników: aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy Tomasz Gawroński, Tomasz Pick, Rafał Nowak oraz Małgorzata Mejka, Agata Kosztowny i Monika Nowak.

red

fot. w nagłówku: magazynbieganie.pl