11 listopada w Warszawie jednak odbędzie się bieg! I to na dwóch dystansach

Fundacja Maraton Warszawski uruchomiła zapisy na Bieg 11 Listopada, którego trasa zostanie wytyczona w Parku Skaryszewskim. Do wyboru dystans 5 i 10 kilometrów. Będzie to świetna okazja, aby aktywnie świętować 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jednak pobiegamy!

Z pewnością wielu fanów biegania zmartwiła niedawna decyzja Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” o nieorganizowaniu w tym roku tradycyjnego Biegu Niepodległości w stolicy. Jako powód wskazano m.in. niepewność związaną z rozwojem sytuacji pandemicznej i co za tym idzie kształtem przepisów dotyczących imprez masowych. Wydarzenie to po raz ostatni odbyło się w 2019 roku i wygląda na to, że na kolejną edycję poczekamy jeszcze co najmniej kolejne 12 miesięcy.

Wolny termin w biegowym kalendarzu postanowiła zająć Fundacja Maraton Warszawski, która dzisiaj uruchomiła zapisy na Bieg 11 Listopada. Będzie to kameralne wydarzenie, którego areną będzie Park Skaryszewski w Warszawie. W zawodach na dwóch dystansach 5 i 10km wystartuje maksymalnie po 500 osób. Rejestracja na bieg prowadzona jest na tej stronie internetowej.

W ramach wynoszącej 50 złotych opłaty startowej uczestnicy otrzymają numer startowy, pomiar czasu, napoje oraz wyjątkowy pamiątkowy medal. Start i meta biegu zlokalizowane będą w najbliższej okolicy Amfiteatru, przy którym znajdować się będzie Biuro Zawodów, w którym wydawane będą numery startowe.

Trasa Biegu 11 Listopada poprowadzona jest na pętlach wynoszących 2,5 km i przebiegać będzie po alejkach Parku Skaryszewskiego. Biegacze na 5 kilometrów będą mieli do pokonania 2 okrążenia, zaś na 10 kilometrów – 4 okrążenia.

– Mile widziane będą stroje oraz gadżety upamiętniające nasze barwy i symbole narodowe, które uświetnią nasze największe Narodowe Święto, dzień radości i dumy z odzyskania niepodległości – zachęcają organizatorzy.

Miejsce z historią w tle

Park Skaryszewski jest jednym z największych zabytkowych parków w stolicy. Okres jego świetności i rozbudowy przypada na okres międzywojenny. To w tym czasie powstał między innymi dworek orz niezwykle urokliwe stawy, które łączy Jezioro Kamionkowskie, wzdłuż których prowadzić będzie część trasy biegu. W 1929 r. nazwę parku zmieniono na Park im. Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytora i działacza niepodległościowego. Park przeszedł gruntowną renowację po dużych zniszczeniach podczas wojny. Dziś jest chętnie odwiedzanym miejscem przez mieszkańców, turystów, a także biegaczy.

red