13. PKO Poznań Półmaraton: Karolina Nadolska bije rekord Polski!

Karolina Nadolska na trasie 13. PKO Poznań Półmaratonu ustanowiła nowy rekord Polski, który od dzisiaj wynosi 1:09:18. To wynik o 48 sekund lepszy niż rezultat, który dotychczas otwierał polskie tabele na dystansie 21,097km. Poza tym po raz pierwszy w historii imprezy w stolicy Wielkopolski zwycięzca dotarł do mety przed upływem 60 minut. Zawody ukończyło prawie 5 tysięcy biegaczy.

Zapowiadaliśmy mocną elitę w Poznaniu i okazało się, że była silna nie tylko na papierze. Tempo rywalizacji nadawali zawodnicy z Afryki, którzy zabrali się do roboty zaraz po wystrzale startera.

Szybko uformowała się 7-osobowa grupa biegaczy, którzy na 5km zameldowali się z czasem 14:25. Obok pacemakera Kenijczyka Boniface Kibiwotta „pociąg” tworzyli jego rodacy Enos Kakopil i Edmond Kipngetich, dwóch Etiopczyków Abeje Gizealew i Esa Huseyidin Mohamed, a także Marokańczyk Abraham Hicham i reprezentant RPA Lesiba Mashele.  Kolejne międzyczasy liderów wskazywały, że dzisiaj w Poznaniu mogą paść sensacyjne wyniki. Na 10km dotarli w czasie 28:25, do 15km dobiegli w 42:22, a na 20km zegar wyświetlił wynik 56:33.

Sensacyjni debiutanci

Podział miejsc na podium dokonał się na ostatnim kilometrze. Jako pierwszy linię mety przekroczył Esa Huseyidin Mohamed z Etiopii, który uzyskał rewelacyjny czas 59:32. Tuż za nim z wynikiem 59:39 finiszował jego rodak Abeje Gizealew, a podium uzupełnił Edmond Kipngetich (59:41). Warto podkreślić, że obaj Etiopczycy dzisiaj w Poznaniu… debiutowali na dystansie półmaratonu. Z kolei Kenijczyk wyraźnie poprawił swój rekord życiowy, który do tej pory wynosił 1:01:19.

Tak szybkiego biegu w stolicy Wielkopolski jeszcze nie było. Dotychczasowym rekordem trasy był wynik 1:02:00, a dzisiaj aż trzech zawodników finiszowało z czasami poniżej 60 minut. Szybciej niż w 62 minuty trasę 13. PKO Poznań Półmaratonu pokonało łącznie aż 6 biegaczy.

Najszybszy wśród Polaków – Kamil Karbowiak – przybiegł na metę ponad cztery minuty po zwycięzcy, ustanawiając rekord życiowy (1:04:00). W pierwszej „dziesiątce” sklasyfikowany został jeszcze Marcin Chabowski z czasem 1:04:38.

Rekordowy bieg Nadolskiej

Nieco inny przebieg miała rywalizacja wśród pań. Od początku na samotne prowadzenie wysunęła się Etiopka Tabita Gichia, która nie oddała go do samego końca.

Nas najbardziej jednak interesowało to, co działo się za jej plecami. Tam ramię w ramię obok siebie biegły Karolina Nadolska i Izabela Paszkiewicz. Pierwsze 5km pokonały w 16:25, na 10km dotarły z czasem 32:45, a na 15km zanotowały wynik 49:00. Na kolejny punkt pomiaru czasu Nadolska dotarła samotnie z rezultatem 1:05:29, z przewagą 42 sekund nad Paszkiewicz.

Ostatecznie Karolina Nadolska finiszowała z czasem 1:09:18, który jest nowym rekordem Polski. To wynik lepszy o 48 sekund od osiągnięcia Katarzyny Kowalskiej z Pragi z 2016 roku. Warto przypomnieć, że w 2017 roku Nadolska właśnie w Poznaniu uzyskała rezultat 1:09:54, który z przyczyn regulaminowych nie został ratyfikowany jako rekord kraju. 40-letnia biegaczka jest poza tym rekordzistką Polski w biegu na 10km. W styczniu ubiegłego roku w Walencji nabiegała czas 32:08.

Zwyciężczyni 13. PKO Poznań Półmaratonu Etiopka Tabita Gichia finiszowała z wynikiem 1:09:02, a trzecia na podium Izabela Paszkiewicz cieszyła się z nowego rekordu życiowego 1:10:13.

– Dzisiejsze rezultaty stawiają poznański półmaraton w absolutnej czołówce biegów ulicznych na świecie – ocenia Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Wspaniałe rezultaty uzyskiwali również pozostali zawodnicy, których w tym roku na linii startu, zlokalizowanej na ulicy Grunwaldzkiej w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich, było 4909. Umieszczony przy mecie biegu na placu św. Marka dzwon obwieszczający pobicie życiówki rozlegał się dziś bardzo często.

– Pomimo pandemii udało się utrzymać międzynarodowy charakter imprezy. Na starcie stanęli reprezentanci i reprezentantki aż 27 państw. Mogli oni liczyć na gorący doping poznaniaków, którzy jak zwykle nie zawiedli. Do zagrzewania półmaratończyków po raz pierwszy w historii poznańskiego półmaratonu włączył się klub kibica Warty Poznań. Były z nami również kibicowskie zespoły Lecha Poznań, Międzynarodowych Targów Poznańskich, agencji EMIDA, PRO 366 oraz Kobiety Biegają – wyliczają organizatorzy.

Na koniec Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji ogłosiły, że w 2022 roku PKO Poznań Półmaraton powróci na swoje tradycyjne – wiosenne miejsce w kalendarzu. Bieg odbędzie się 3 kwietnia, a PKO Poznań Maraton zaplanowany jest na 16 października.

red

fot. Jakub Kaczmarczyk