Zimowe Gorce Ultra-Trail dla odważnych

25 lutego odbędzie się piąta edycja zimowej edycji biegu Gorce Ultra-Trail WINTER.  W programie imprezy są zawody na czterech dystansach 42 km, 34 km, 24 km i 10 km. Zapisy trwają do 20 lutego na stronie www.gorceultratrail.pl. 

Zima ma swoje prawa

O pięknie Gorców i malowniczości gorczańskich panoram przekonali się już uczestnicy letnich edycji, Organizatorzy przypominają jednak, że w zimie to piękno będzie połączone z niemałym wyzwaniem. Już samo poruszanie się w śniegu jest niecodziennym przeżyciem, wymagającym innej techniki ruchu, dając w zamian niesamowitą przyjemność.

– Przygoda, zapierające dech w piersi widoki i radość czerpana z dźwięku skrzypiącego śniegu pod stopami to jedno. Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i zapewnieniu sobie optymalnego komfortu podczas pokonywania trasy, a w szególności na tych najdłuższych dystansach. Dodatkowa zmienna podczas zimowego biegu to temperatura, która zobowiązuje biegaczy do uważnego przygotowania stroju i sprzętu obowiązkowego. Przydadzą się solidne buty, ciepłe skarpetki, stuptuty i wodoodporne rękawice. Zima ma swoje prawa – czytamy w komunikacie prasowym.

fot. Jacek Deneka

Pierwsza i tradycyjna już trasa – na Lubań – o długości około 24 km będzie bardzo podobna do ubiegłorocznej. Druga zdecydowanie dłuższa, z myślą o pasjonatach i doświadczonych biegaczach, gotowych na 42 km i około 2000 m przewyższenia.

Kolejna trasa, mierząca 34 km – wyznaczona z myślą o tych, którzy są jeszcze niepewni dystansu maratońskiego w górach, ale już wprawni na dłuższych trasach i/lub przygotowują się do maratonu. Ostatnia, czwarta trasa to Dyszka-Zadyszka, umiarkowanie wymagające 10 km na zachętę do spotkania z górami.

Śniegu nie zabraknie

Stęsknionym prawdziwej zimy i śniegu wrażeń nie zabraknie, ponieważ prawie każda z tras przebiega na wysokości ponad 900 m n. p. m. Z wielu miejsc będzie widać majestatyczne Tatry oraz pasmo Gorca, Pieniny, Beskid Sądecki i Wyspowy – nie przypadkiem Lubań już od XIX wieku słynie z najpiękniejszych widoków w całych Beskidach.

Bazą zimowych zawodów będzie Ochotnica Górna, królestwo zimy w Gorcach. Biuro Zawodów oraz dekoracje odbędą się w Wiejskim Ośrodku Kultury, a start i meta biegów na placu kościelnym nad rzeką Ochotnica. Na mecie będzie czekało ognisko, posiłek regeneracyjny, gorące napoje i przede wszystkim – pamiątkowy medal.

Źródło: Fundacja Run Vegan

fot. w nagłówku Jacek Deneka