Ile kofeiny jest w kawie? Sprawdziła to marka Sports Coffee

Ile kofeiny zawiera jedna filiżanka kawy? Na to pozornie proste pytanie postanowili odpowiedzieć właściciele marki Sports Coffee. Porównali również poziom zawartości tego związku w swojej kawie z innymi, „energetycznymi” produktami, takimi jak energy drinki czy energetyczne shoty.

Znajdująca się w ziarenkach kawa kofeina to związek chemiczny, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na wzrost koncentracji, refleksu i poprawę nastroju. Jednym słowem – dostarcza nam więcej paliwa do codziennego funkcjonowania. Niestety większości dostępnych na rynku kaw skrywa tajemnicę dotyczącą poziomu zawartości kofeiny.

Część producentów zasłania się tajemnicą handlową, jeszcze inni uważają, że takie wyliczenia nie są miarodajne. Swoistą „zmowę milczenia” postanowili ukrócić właściciele marki Sports Coffee – pierwszej na polskim rynku kawy dla sportowców oraz osób aktywnych. Badanie poziomu kofeiny w swoich produktach zlecili Laboratorium SGS Polska – Pracowni Badań Żywności.

Kawa najbardziej kofeinowa ze wszystkich energetycznych produktów

Jakie wyniki przyniosły badania? Okazuje się, że najbardziej flagowy produkt marki: Sports Coffee MOC+ posiada 15 300 mg kofeiny przypadających na 1 kilogram kawy, co nadal nie rozjaśnia obrazu sytuacji. Więcej o mocy tego napoju mówią wartości przeliczone na jedną filiżankę. Jak wynika z dostępnych źródeł i opracowań, z jednego kilograma kawy można przygotować ok. 125 filiżanek, co daje średnio ok. 122,4 mg kofeiny dla jednej filiżanki Sports Coffee.

Wyniki nabierają jeszcze większego znaczenia, gdy porównamy je do innych kaw bądź produktów (w najczęściej spożywanych opakowaniach), których celem jest pobudzanie organizmu do działania. Jak wynika z badań Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA, średniej wielkości kubek kawy kupionej w supermarkecie – zaparzanej metodą przelewową, zawiera około 96 mg omawianego związku chemicznego.

Sports Coffee wytrzymuje również konkurencje z innymi „energetycznymi” produktami. Przeciętny energy shot w opakowaniach 80 ml zawiera ok. 120 mg kofeiny bezwodnej. Pozostali „konkurenci” nie przekraczają magicznej bariery 100 mg – przeciętny napój energetyczny (tzw. energy drink) w puszce 250 ml posiada 75-80 mg kofeiny, natomiast popularne batony energetyczne (opakowanie 50g) to jednorazowy „zastrzyk” od 50-85 mg kofeiny. Z kolei puszka Coca-Coli (330 mln) może „pochwalić się” zawartością jedynie 40 mg kofeiny. Na końcu stawki znajduje się herbata.

Kofeina w czystej, naturalnej postaci

– Badanie potwierdziły nasze przypuszczenia. Kawa marki Sports Coffee to prawdziwy kop energii kofeinowej, dostarczający paliwa do wytężonego treningu i wysiłku fizycznego. Wysoki poziom kofeiny to jeden z naszych wyróżników. Drugi to pełna naturalność naszych produktów w porównaniu do innych, „energetycznych” odpowiedników – twierdzi Przemysław Popek, współwłaściciel marki Sports Coffee.

Wszystkie produkty w asortymencie Sports Coffee są w 100% naturalnymi, ekologicznymi kawami palonymi, ziarnistymi, pochodzącymi z najlepszych brazylijskich upraw, gdzie zabronione jest używanie jakichkolwiek, nawet śladowych ilości pestycydów. – Kofeina w naturalnej, czystej postaci, nieskażonej żadnymi substancjami i dodatkami chemicznymi – dodaje Popek.

Właścicieli marki zastrzegają, że mimo profesjonalnych pomiarów zawartości kawy, wyliczenia dla jednej filiżanki mają charakter szacunkowy, a ostateczna zawartość kofeiny zależy od szeregu czynników, takich jak sposób jej przyrządzania, rodzaj ekspresu itd. Prezentowane wyniki są zatem bardziej wskazówką i podpowiedzią dla osób poszukujących naturalnych, a przy tym mocno „energetycznych” produktów.

Kawa w granicach rozsądku

Warto na koniec wspomnieć, że kawa – mimo swoich niezaprzeczalnych zalet – powinna być spożywana w ograniczonych ilościach, właśnie za sprawą zawartej w niej kofeiny. Dorosły człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny na dobę, co w przeliczeniu na moc Sports Coffee daje trzy bądź cztery filiżanki dziennie. Najlepiej degustować kawę w kilkugodzinnych odstępach.  Stosowana we wskazanych dawkach nie tylko nie wyrządza nam szkody, ale wręcz działa zbawiennie na nasze zdrowie, zmniejszać ryzyko chorób serca nawet o kilkadziesiąt procent!

Zawartość kofeiny w wybranych produktach:

Sports Coffee: 122,4 mg/jedna filiżanka
Średniej jakości kawa zaparzona metodą przelewową: 96 mg/kubek
Przeciętny energy shot (opakowanie 80 ml): 120 mg
Przeciętny napój energetyczny (puszka – 250 ml): 75-80mg
Baton energetyczny (50 mg): 50-85 mg
Puszka Coca Coli (330 ml): 40 mg

materiał promocyjny

fot. Mike Kenneally / unsplash