Jak spisał się Merrell Nova 2 na tatrzańskim szlaku? [Test]  

Choć po górach chodzę od dziecka i wiem o nich prawie wszystko, to tempo na szlaku podkręciłem niecały rok temu. Wtedy zaczęła się moja przygoda z bieganiem w terenie. Bardzo szybko zapomniałem o asfalcie, a z leśnych krętych ścieżek przeszedłem najpierw w Beskidy, a później w ukochany Tatry. To właśnie nasze najwyższe góry wybrałem na miejsce testowania najnowszej, limitowanej edycji butów Merrell Nova 2.

Zacznijmy od tego, że model Merrell Nova 2 to nie jest but przeznaczony stricte do biegania w górach. Naturalnym środowiskiem dla niego jest klasyczny trail i naturalne, miękkie podłoże. Merrell ma oczywiście w ofercie klasyczne górskie treningówki jak np. MTL Long Sky, ale uznałem, że warto sprawdzić, jak model Nova 2 spisze się wymagającym, górskim terenie.

Każdy biegacz wie, że górski szlak nie wybacza potknięć, dlatego względem obuwia trailowego mamy prawo mieć wysokie (czasem wygórowane), ale przede wszystkim sprecyzowane wymagania. Liczy się m.in. przyczepność, wygoda, a także dobra amortyzacja. Czy Merrell Nova 2 spełni oczekiwania górskiego biegacza? Tak, ale po kolei…

Pierwsze wrażenie

Po wyjęciu z pudełka Merrell Nova 2, na pierwszy rzut oka przypomina bardziej górskie, hikingowe „podejściówki”, aniżeli obuwie, w którym moglibyśmy ścigać się na szlakach. Nie wyróżnia się designem, choć ciemniejsze obuwie spełnia swoją rolę w zróżnicowanym terenie. W oczy rzuca się żółty, rozpoznawalny znaczek Vibram i dość duży bieżnik, który będzie odpowiedzialny za przyczepność. Choć Nova 2 wydają się masywne, to ważą około 280g w rozmiarze 42, co nie stawia ich w szeregu z najcięższymi, górskimi odpowiednikami. Najważniejsze jednak nie to, co widzą oczy, a co czują stopy. Wybrałem się więc w Tatry, w okolice Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka, gdzie przed Merrellem stało naprawdę spore wyzwanie.

Przyczepność

Warunki na szlaku nie należały do najłatwiejszych. Miejscami pojawiało się błoto, a nawet śnieg, a to oznaczało, że pogoda była idealna do przeprowadzenia testów. Włoski producent Vibram ma przynajmniej kilkadziesiąt rodzajów gumy zastosowanej w podeszwach i nie każda może spełniać nasze oczekiwania względem terenu, w którym będziemy jej używać. Rozwiązania zastosowane w Merrell Nova 2 doskonale sprawdziły się na drobnych kamieniach i błocie.

Niestety, gorzej wypadło na mokrej skale. Nie czułem tam komfortu i pewności. Wynika to jednak przede wszystkim stąd, że model Merrell Nova 2 to but przeznaczony bardziej do biegania po klasycznych ścieżkach trailowych. Poza tym trzeba przyznać, że szlak był trudny ze względu na panujące  jesienne warunki wrześniowo-październikowe. W tych butach można oczywiście biegać po skałach, ale wymaga to od biegacza większych umiejętności technicznych.

Sama podeszwa jest stosunkowo twarda. W przeciwieństwie do asfaltu, w terenie ten rodzaj sprawdza się doskonale. Mam wrażenie, że te buty aktywnie wspierają naszą stopę i dodają pewności na każdym kroku. Model ten posiada też całkiem niezłą amortyzację, która zapewni nam odpowiednią ochronę i dobre odbicie.

Dają radę w górach

Merrell Nova 2 z pewnością należy do butów, w których stopa dobrze się czuje. Drop wynosi 8mm. Wyjmowana wkładka EVA jest nie tylko wygodna, wzmacnia amortyzację, ale także ma ciekawy, górski wzór. Obuwie posiada wkładkę Rock Plate między podeszwą wewnętrzną i zewnętrzną, dzięki czemu nasze stopy są chronione nawet na bardziej ostrych kamieniach. Co równie istotne model ten stabilizuje piętę. Szczególnie odczują to pronatorzy, którzy na wymagającym szlaku dostaną dodatkowe wsparcie.

W cholewce zastosowano miękki kołnierz i oddychającą siatkę ze wzmocnieniami TPU. Dzięki temu nie tylko unikniemy przegrzania stopy, ale także przemoczony but szybko wyschnie. Tradycyjne sznurowanie sprawdza się bez zarzutów. Z kolei gumowy otok chroni palce przed bliskim spotkaniem z kamieniami i korzeniami. W górach to dodatkowy atut.

Podsumowanie

Nowy model Merrella zapewnia wysoki komfort użytkowania połączony z trwałością butów hikingowych. Zastosowane w nim rozwiązania zamortyzują wstrząsy i przede wszystkim poprawią stabilność. Ten but biegowy z pewnością sprawdzi się w trudnych warunkach terenowych, zapewniając przyczepność na różnych typach podłoża: drobnych kamieniach, szutrze i błocie, dzięki czemu spełni wasze outdoorowe wymagania.

Buty Merrell Nova 2 można kupić na tej stronie internetowej w cenie 549 złotych.

Tekst: Gniewomir Knapski