Superszybki bieg w Lille! Dawit Seyaum śrubuje rekord świata na 5km

Etiopka Dawit Seyaum podczas wczorajszego wieczornego biegu Urban Trail Lille na dystansie 5 kilometrów uzyskała czas 14:41. To wynik o 2 sekundy lepszy, niż dotychczasowy rekord świata Kenijki Beatrice Chepkoech. Mało brakowało, a we francuskim mieście padłby również rekord w rywalizacji mężczyzn.

Dawit Seyaum nie jest zawodniczką znikąd. To biegaczka, która odnosiła duże sukcesy na bieżni. W 2016 roku była halową wicemistrzynią świata na jej koronnym dystansie 1500m. W sobotę wystartowała dopiero w swoim czwartym biegu ulicznym w karierze.

25-latka miała z kim ścigać się w Lille, bo u jej boku znalazła się m.in. znakomita płotkarka Norah Jeruto z Kenii oraz 22-letnia Etiopka Meskerem Mamo, która przed pięcioma laty była czwarta na 5000m na Mistrzostwach Afryki.

Od początku na rekord

Bieg w Lille wszystkie trzy biegaczki rozpoczęły mocno. Pierwsze 2km zaliczyły w 5:51, a na 3km zegar pokazał 8:46. Takie międzyczasy oznaczały, że liderki mają szansę pobić rekord świata wynoszący do wczoraj 14:43. Na czwartym kilometrze tempo biegu trochę spadło, a od prowadzącej trójki zaczęła odstawać Mamo. Na końcówkę najwięcej sił zachowała Seyaum. Zdołała oderwać się od Jeruto i jako pierwsza przecięła linię mety z wynikiem 14:41, który jest nowym rekordem świata kobiet w biegu mieszanym.

Rywalka finiszowała dwie sekundy później i wyrównała dotychczasowy rekord świata ustanowiony przez Kenijkę Beatrice Chepkoech w lutym tego roku. Trzecia Mamo uzyskała wynik 14:55, który jest jej nowym rekordem życiowym.

Zabrakło sekundy

W rywalizacji mężczyzn formą błysnął 20-letni Berihu Aregawi, który po samotnym biegu wygrał z czasem 12:52, zaledwie o sekundę gorszym niż rezultat obecnie otwierający światowe tabele na dystansie 5km. Etiopczyk wysoką formę zasygnalizował już w sierpniu na igrzyskach w Tokio, gdy w finale biegu na 10 000m był czwarty.

Drugie miejsce w Lille z czasem 13:25 zajął Hosea Kiplangat z Ugandy, a trzecie Etiopczyk Yasin Haji (13:29).

Źródło: World Athletics

Fot. Filip Bossuyt from Kortrijk, Belgium, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons