Gorzów Wielkopolski gospodarzem 99. PZLA Mistrzostw Polski

Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zdecydował, że gospodarzem 99. edycji mistrzostw kraju będzie Gorzów Wielkopolski. Areną zmagań najlepszych polskich lekkoatletów będzie nowopowstający stadion, a zawody odbędą się latem 2023 roku.

Podczas listopadowego spotkania Zarząd PZLA podjął szereg decyzji dotyczących  organizacji najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych. Główną decyzją władz polskiej lekkoatletyki było powierzenie Gorzowowi Wielkopolskiemu – który obecnie buduje nowy stadion – roli gospodarza seniorskich mistrzostw kraju w sezonie 2023.

Przy ulicy Krasińskiego w stolicy województwa lubuskiego powstaje nowa ośmiotorowa bieżnia lekkoatletyczna, rów z wodą do biegów z przeszkodami, dwukierunkowa, dwuścieżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, dwie skocznie do skoku wzwyż oraz dwie dwukierunkowe skocznie do skoku o tyczce.

W sektorze rzutów wewnątrz bieżni wybudowane zostaną dwie rzutnie do rzutów oszczepem, do pchnięcia kulą, rzutów dyskiem i młotem. Przebudowy doczekają się też trybuny, które docelowo pomieszczą 990 widzów. Na terenie boiska piłkarsko – lekkoatletycznego powstaną tzw. rozgrzewkowe urządzenia lekkoatletyczne.

To wszystko, razem z całą infrastrukturą techniczną do utrzymania stadionu i oświetleniem koniecznym do organizacji zawodów, kosztować ma około 17,8 mln.

– Gorzów Wielkopolski od lat jest obecny na lekkoatletycznej mapie Polski. Miejscowe kluby wychowały wielu zdolnych zawodników, tutaj przygodę z poważną lekkoatletyką zaczynała m.in. mistrzyni olimpijska w sztafecie Natalia Kaczmarek. Gorzowskim lekkoatletom brakowało jednak godnego miejsca do treningu. Teraz miasto wzbogaca się o piękny, kameralny, stadion, który będzie areną mistrzostw Polski. W sezonie 2023 zawody te będą kwalifikacją do mistrzostw świata w Budapeszcie, a nad Wartę przyjadą wszyscy najlepsi polscy lekkoatleci – mówi dr Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Pierwszy raz w Gorzowie, drugi raz w Lubuskiem

Dla Gorzowa Wielkopolskiego będzie to debiut w roli gospodarza mistrzostw Polski seniorów.

– Dziękuję za zaufanie jakim obdarzyły nas władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 2023 roku zadebiutujemy jako organizator mistrzostw Polski i to od razu tych najważniejszych. To oznacza, że do naszego miasta przyjadą najlepsi z najlepszych. Podczas tegorocznych igrzysk w Tokio lekkoatleci zdobyli aż 9 medali. I tych medalistów z Tokio za niespełna dwa lata będziemy mogli gościć w Gorzowie. To duże wyzwanie logistyczne, organizacyjne. Czeka nas wiele miesięcy wytężonej pracy. Jestem jednak przekonany, że dzięki owocnej kooperacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, którą właśnie zaczynamy, impreza będzie dużym sukcesem – zaznacza Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Seniorskie mistrzostwa Polski wrócą na Ziemię Lubuską po ponad 50 latach. Ostatni raz impreza tej rangi gościła w tej części kraju w 1968 roku, a jej gospodarzem była Zielona Góra. Najbliższe mistrzostwa seniorów ugoszczą na początku czerwca 2022 roku Suwałki.

Źródło: red na podstawie pzla.pl, um.gorzow.pl

fot Łukasz Kulczyński