Pokonał maraton pchając wózek z niepełnosprawną mamą. Pobił rekord Guinnessa

Hiszpan Eric Domingo jest autorem jednej z najpiękniejszych historii wczorajszego maratonu w Barcelonie. Pokonał królewski dystans pchając wózek inwalidzki, w którym siedziała chora na stwardnienie rozsiane jego matka, Silvia Roldán. Na mecie zameldowali się z rewelacyjnym wynikiem 2:53:28, lepszym o prawie 5 minut od dotychczasowego rekordu Guinnessa. – To był jeden z najszczęśliwszych dni w życiu dla mnie i mojej mamy – powiedział na mecie.

Biegaczowi z Barcelony towarzyszyli przez całą drogę przyjaciele z grupy ASICS FrontRunner. Zabezpieczali trasę i dawali mu mentalne wsparcie w realizacji niezwykłego wyzwania, jakim był wspólny bieg z mamą siedzącą na wózku inwalidzkim. Podjął je, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na chorobę stwardnienia rozsianego. Chciał także pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami jak jego mama również mogą poczuć sportowe emocje, jakie oferuje maraton.

Średnie tempo: 4:06 min/km

Od początku Eric Domingo celował w rekord Guinnessa, który dotychczas wynosił 2:58:40. Pierwsze 5km pokonał w 20:51, na 10 km zameldował się w czasie 41:21, a półmaraton zaliczył w 1:27:09. Na 30 km zegar wskazywał 2:03:16, a 12 km później Katalończyk wpadł na metę z wynikiem 2:53:28. Średnie tempo jego biegu z wózkiem inwalidzkim wyniosło 4:06 min/km! Wyczyn Erica i jego mamy trafi do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa.

fot. Andy Astfalck

– Sam rekord nie był najważniejszy, ale wyrazy wsparcia i miłości, które otrzymaliśmy od ludzi z całego świata. Bieg był doskonały. Mieliśmy szczęście, że otaczali nas przyjaciele, którzy mają tę samą pasję i wyznają te same wartości. To było bezcenne – powiedział po biegu Eric Domingo.Wszyscy wokół nas przeżyli to doświadczenie tak samo mocno jak ja i moja mama, która kibicowała i wspierała mnie podczas maratonu.  Musiałem być bardzo skupiony, aby utrzymać tempo i osiągnąć nasz cel. Wczoraj zrozumiałem, że dzięki poświęceniu, ciężkiej pracy i miłości, wszystko jest możliwe i mimo choroby mamy szansę żyć pełnią życia – dodał.

Eric Domingo zajął w klasyfikacji generalnej 346 miejsce. Wczorajszy maraton w stolicy Katalonii ukończyło prawie 10 tysięcy biegaczy. Był to największy bieg masowy w Hiszpanii od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

red

fot. Any Astfalck