Pokonał maraton pchając wózek z niepełnosprawną mamą. Pobił rekord Guinnessa

Hiszpan Eric Domingo jest autorem jednej z najpiękniejszych historii wczorajszego maratonu w Barcelonie. Pokonał królewski dystans pchając wózek inwalidzki, w którym siedziała chora na stwardnienie rozsiane jego matka, Silvia Roldán. Na mecie zameldowali się z rewelacyjnym wynikiem 2:53:28, lepszym o prawie 5 minut od dotychczasowego rekordu Guinnessa. – To był jeden z najszczęśliwszych dni w życiu dla mnie i mojej mamy – powiedział na mecie.

Biegaczowi z Barcelony towarzyszyli przez całą drogę przyjaciele z grupy ASICS FrontRunner. Zabezpieczali trasę i dawali mu mentalne wsparcie w realizacji niezwykłego wyzwania, jakim był wspólny bieg z mamą siedzącą na wózku inwalidzkim.  Podjął je, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na chorobę stwardnienia rozsianego. Chciał także pokazać, że osoby niepełnosprawne jak jego mama również mogą poczuć sportowe emocje, jakie oferuje maraton.

Średnie tempo: 4:06 min/km

Od początku Eric Domingo celował w rekord Guinnessa, który dotychczas wynosił 2:58:40. Pierwsze 5km pokonał w 20:51, na 10 km zameldował się w czasie 41:21, a półmaraton zaliczył w 1:27:09. Na 30 km zegar wskazywał 2:03:16, a 12 km później Katalończyk wpadł na metę z wynikiem 2:53:28. Średnie tempo jego biegu z wózkiem inwalidzkim wyniosło 4:06 min/km! Wyczyn Erica i jego mamy trafi do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa.

fot. Andy Astfalck

– Sam rekord nie był najważniejszy, ale wyrazy wsparcia i miłości, które otrzymaliśmy od ludzi z całego świata. Bieg był doskonały. Mieliśmy szczęście, że otaczali nas przyjaciele, którzy mają tę samą pasję i wyznają te same wartości. To było bezcenne – powiedział po biegu Eric Domingo.Wszyscy wokół nas przeżyli to doświadczenie tak samo mocno jak ja i moja mama, która kibicowała i wspierała mnie podczas maratonu.  Musiałem być bardzo skupiony, aby utrzymać tempo i osiągnąć nasz cel. Wczoraj zrozumiałem, że dzięki poświęceniu, ciężkiej pracy i miłości, wszystko jest możliwe i mimo choroby mamy szansę żyć pełnią życia – dodał.

Eric Domingo zajął w klasyfikacji generalnej 346 miejsce. Wczorajszy maraton w stolicy Katalonii ukończyło prawie 10 tysięcy biegaczy. Był to największy bieg masowy w Hiszpanii od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

red

fot. Any Astfalck