„Świąteczne Bieganie” 2021. Czy uda się pobić ubiegłoroczny rekord?

Więcej niż 85 tysięcy 163 km – taki cel stoi przed uczestnikami tegorocznej edycji akcji „Świąteczne Bieganie”, która odbędzie się w świąteczny weekend 25-26 grudnia. Aby pomóc w jego realizacji wystarczy wstać od stołu i wybrać się na bieganie lub spacer, a później zgłosić pokonane kilometry na specjalnej stronie internetowej. Gdy cel zostanie osiągnięty sponsorzy akcji przekażą 30 tysięcy złotych na stypendia dla dzieci i młodzieży.

„Świąteczne Bieganie” to niezwykłe sportowe wyzwanie, w którym wybiegane kilometry zamieniają się na złotówki. Wszystkie trafiają na konto Nidzickiego Funduszu Lokalnego, który każdego roku funduje stypendia dla uczniów i studentów z terenu powiatu nidzickiego. Zasady akcji są proste – sponsorzy przekazują pieniądze jedynie wtedy, gdy uczestnikom uda się wybiegać więcej kilometrów niż rok wcześniej.

Akcja wystartowała sześć lat temu z inicjatywy Marcina Koniecznego, mistrza świata Ironman w kategorii M45 z 2017 roku. Założył się wtedy, że uda mu się przekonać biegaczy, aby wstali od świątecznego stołu i wspólnie pokonali co najmniej tysiąc kilometrów. Stawką zakładu było… ciasto. Pomysł chwycił, łącznie udało się nabiegać ich dwa razy tyle.

Albo rybki, albo pipki

W kolejnych latach „Świąteczne Bieganie” zyskało wymiar charytatywny i nabrało rozpędu. W 2017 roku uczestnicy akcji pokonali 16 tysięcy kilometrów, rok później ten wynik prawie potroili. W 2019 roku licznik wyzwania zatrzymał się na ponad 73 tysiącach kilometrów, a przed rokiem ponad 6,5 zgłoszonych treningów przełożyło się na łączną odległość 85 tysięcy 163 kilometrów. To jest wynik do pobicia w tym roku, ale co się stanie, jeśli uczestnikom akcji nie uda się zrealizować tego celu?

Od 6 lat zakładam się z firmami, że uda mi się namówić ludzi do wstania zza stołu w Święta Bożego Narodzenia i przebiec/przespacerować więcej niż w roku ubiegłym. Ponieważ za każdym razem jest to zakład, to dopiero pobicie zeszłorocznego wyniku uruchamia wpłaty sponsorów na stypendia wspieranego przeze mnie od 1999 roku Nidzickiego Funduszu Lokalnego. Wiem, że to zabawa, ale jeśli nie pokonamy więcej kilometrów niż rok temu, to będę ich prosił, żeby nie płacili. Albo rybki, albo pipki – tłumaczy Marcin Konieczny, inicjator akcji „Świąteczne Bieganie”.

Na stole leży 30 tysięcy złotych – to łączna kwota wpłat zadeklarowana przez sponsorów akcji – firmy Porta Drzwi, New Balance, Latis, MB Motors i Beko. To rekordowa wysoka stawka w historii akcji.

Jak dołączyć do akcji?

Udział w akcji „Świąteczne Bieganie” może wziąć każdy. Wystarczy w dniach 25-26 grudnia wstać od stołu, pokonać swoje kilometry i zarejestrować swój trening na stronie www.swiatecznebieganie.pl Znajdować się będzie na niej specjalny formularz, w którym będzie można wpisać liczbę pokonanych kilometrów – przez siebie i osoby towarzyszące, w tym dzieci w wózkach, a nawet…psy.

Trening będzie należało udokumentować załączając np. screen z jakiejkolwiek aplikacji czy zdjęcie zegarka lub stopera. Akcja startuje dokładnie o północy w wigilijną noc i potrwa do końca drugiego dnia świąt.

W Internecie trwa już mobilizacja. Na niecały tydzień przed startem akcji uczestnictwo w wydarzeniu „Świąteczne Bieganie” na Facebooku zadeklarowało dotąd 600 osób.

Dla kogo stypendia?

Nidzicki Fundusz Lokalny każdego roku wspiera uczniów i studentów z terenu powiatu nidzickiego. Oceną kandydatów i wyborem stypendystów zajmuje się komisja stypendialna, w skład której wchodzą przedstawiciele lokalnych organizacji, instytucji i firm. Każdego roku fundusz przyznaje 30 – 40 stypendiów, a łączna kwota środków przeznaczonych na ten cel od 2001 roku przekroczyła już ponad 2 mln złotych.

red

fot. Julia Larson/ Pexels