Już można zapisać się na 9. PKO Białystok Półmaraton. Koszulki biegu pachną wiosną

Zapisy do 9. PKO Białystok Półmaratonu zostały otwarte. Co prawda bieg odbędzie się dopiero 15 maja, ale organizatorzy spodziewają się, że do tego czasu zostaną utrzymane pandemiczne obostrzenia, dlatego planują starty w falach po kilkaset osób, w których każdorazowo będzie mogło znaleźć się 150 zawodników niezaszczepionych. Przy rejestracji uczestnicy mogą zdecydować się na jedną z dwóch oficjalnych koszulek sprzed roku lub nową z kwiatowym, wiosennym wzorem.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację pandemiczną konieczność podziału uczestników na fale startowe w majowym 9. PKO Białystok Półmaratonie wydaje się bardzo prawdopodobna. Organizatorzy proszą uczestników o wybór jednej z pięciu fal startujących odpowiednio o: 9:00, 9:15, 9:30, 9:45 i 10:00. Jednocześnie zwracają uwagę, że po wskazaniu serii nie będzie możliwości jej zmiany. W pierwszej fali wystartują zawodnicy elite i najszybsi amatorzy.

Ile kosztują pakiety?

Do końca stycznia pakiet startowy na bieg kosztuje 109 złotych. W lutym i w marcu trzeba będzie zapłacić za niego 20 złotych więcej. W kwietniu cena wzrośnie o kolejne 10 złotych. Od 1 do 8 maja opłata startowa będzie wynosiła 149 złotych, a złotówkę więcej na pakiet wydadzą biegacze, którzy zakupią go 14 maja w Biurze Zawodów. Zapisy trwają na stronie bialystokpolmaraton.pl.

Rejestrując się na bieg można przekazać dowolną kwotę na na leczenie Olgi – Lawendowej Dziewczynki. Olga ma 11 lat, choruje na NF1 (zespół Recklinghausena) – to choroba, w której organizm samoczynnie produkuje guzy w ciele chorego. Jej guz jest w mózgu, w samym środku główki, na skrzyżowaniu nerwów wzrokowych. Jest bardzo duży i ciągle rośnie mimo trzech ciężkich operacji i intensywnej chemioterapii.

– Pamiętamy jak Olga biegała z nami na biegach dla dzieci – teraz walczy z chorobą i nowotworem. Musimy jej pomóc, bez dwóch zdań – podkreślają organizatorzy.

Koszulki do wyboru, do koloru

Organizatorzy postanowili dać biegaczom wybór i przy zakupie pakietu można zażyczyć sobie jedną z trzech różnych koszulek. Dwie z nich są dobrze znane, bo to oficjalne wzory z ubiegłorocznej, ósmej edycji imprezy.  Swoją decyzję przedstawiciele Fundacji Białystok Biega tłumaczą tym, że działają zgodnie z zasadą zero waste.

– Nie ukrywamy, że mamy sporo koszulek z 2021 roku i nie chcemy ich wyrzucać, skoro tak bardzo Wam się podobały. Dajemy więc możliwość wyboru. Proponujemy koszulkę z edycji 2022 lub dwa wzory z 2021 roku. Zwracamy uwagę, że można wybrać tylko jedną koszulkę.  Przy zaznaczeniu dwóch wzorów, do pakietu dodamy wzór z 2022 roku – instruują w komunikacie.

PKO Białystok Półmaraton to największy bieg uliczny w Polsce wschodniej. W 2021 roku impreza odbyła się w formule nocnej, w której udział wzięło 1,8 tysiąca uczestników. W 2020 roku bieg został odwołany z powodu pandemii, a w 2019 roku zawody zgromadziły 3980 biegaczy.

red