Recordowa Dziesiątka wraca na ulice Poznania

Trwają internetowe zapisy na 18. Recordową Dziesiątkę, która odbędzie się 13 marca w Poznaniu. Organizatorzy kuszą biegaczy szybką trasą i obecnością pacemakerów, po raz pierwszy w historii imprezy. 

Start Recordowej Dziesiątki nastąpi o godzinie 12:00 z ulicy abpa A.Baraniaka, a meta będzie zlokalizowana na terenie toru regatowego Malta. Trasa będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizatorzy podkreślają, że będzie niezwykle płaska. Na całej długości 10 kilometrów biegacze nie napotkają żadnego podbiegu.

– Jak wiadomo nasza trasa jest absolutnie rekordowo szybka, ilość padających rekordów życiowych zarówno wśród „ścigaczy” jak i trochę wolniejszych biegaczek i biegaczy jest każdego roku wręcz powalająca. Przyczyną tego oprócz formy uczestników, jest dopracowywany profil trasy do tego stopnia iż przypomina on płaską linię. Bardzo często też ostatnie 2-3 kilometry są z wiatrem w plecy – zachwala trasę Artur Kujawiński, szef Recordowej Dziesiątki.

„Zające” na start

Aby jeszcze bardziej zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania rekordowych czasów na mecie, w tym roku na trasę wybiegną również pacemakerzy. Pewne jest, że poprowadzą biegaczy na czasy 40:00, 50:00 i 60:00. Trwają poszukiwania doświadczonych zawodników, którzy wyznaczą tempo na złamanie 45 i 55 minut.

Organizatorzy podkreślają, że Recordowa Dziesiątka to dla wielu biegaczy dobra okazja do przetarcia przed wiosennymi startami lub półmaratonach (np. w Poznaniu lub w Warszawie) i maratonach (np. w Łodzi czy w Krakowie).

– Na 2-4 tygodnie przed dłuższym dystansem, zgodnie z poradami trenerskimi i szkołami procesu przygotowań do sezonu, właśnie 10 kilometrów na otwarcie sezonu to pozycja obowiązkowa. Dzięki temu będziecie mieli czas na jeszcze ewentualne korekty treningowe pod półmaraton czy maraton w kwietniu – radzi Kujawiński.

Wciąż są wolne miejsca

W Recordowej Dziesiątce będzie mogło wziąć udział maksymalnie 4 tysiące uczestników. W biegu mogą wziąć udział zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione. Aktualnie na liście startowej znajduje się około 1,4 tysiąca biegaczy, a opłata startowa wynosi 60 złotych.

Źródło: Recordowa Dziesiątka