Warszawski Półmaraton Pokoju. Ukraińcy pobiegną za darmo

Fundacja Maraton Warszawski poinformowała dzisiaj, że zaplanowany na 27 marca 16. Półmaraton Warszawski będzie w tym roku nosił nazwę Warszawski Półmaraton Pokoju. Znajdzie się ona m.in. na numerach startowych. Podczas wydarzenia zbierana będzie odzież, która trafi do organizacji pomocowych, a obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie wystartować w półmaratonie lub w biegu na 5km. 

– Biegi to nie tylko wydarzenia sportowe. To także wydarzenia o wielkim znaczeniu społecznym. To jest właśnie ten moment, by tysiące połączonych pasją ludzi poniosło ulicami stolicy Polski przekaz, że jedną z nadrzędnych wartości w życiu każdego z nas jest pokój i prawo do życia w nim. Na początku swojej historii Maraton Warszawski nosił nazwę Maraton Pokoju. I właśnie w tych dniach do nas wszystkich dotarło nagle, jakie znaczenie ma słowo “pokój”. Za tym hasłem będą szły konkretne działania – czytamy w komunikacie prasowym, który dotarł do naszej redakcji.

Wirtualny Bieg Jedności z Ukrainą

Pierwszym z działań Fundacji Maraton Warszawski będzie organizacja wirtualnego charytatywnego Biegu Jedności z Ukrainą. W poniedziałek, 28 lutego ruszy strona internetowa, na której będzie można zapisać się na to wydarzenie. Całość wpłat zostanie przekazana partnerskiej organizacji humanitarnej, która prowadzi realne działania pomocowe dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Wydarzenie będzie trwało od 28 lutego aż do 27 marca, a wszystkie środki będą na bieżąco przekazywane na konkretną pomoc.

– W biegu będziecie mogli wziąć udział wirtualnie, ale także przypiąć dodatkowe numery startowe podczas swojego udziału w Półmaratonie lub New Balance Biegu na Piątkę – zachęcają organizatorzy.

Ubrania od biegaczy

Na starcie Warszawskiego Półmaratonu Pokoju i New Balance Biegu na Piątkę będą zbierane ubrania wierzchnie, które po rozgrzewce uczestnicy będą mogli zostawić w strefie startu na barierkach. Zostaną one zebrane i przekazane organizacjom pomocowym. Organizatorzy zapowiadają, że będą informować o innych zbiórkach potrzebnych rzeczy, które będą prowadzone również w miasteczku biegowym.

Fundacja Maraton Warszawski jednocześnie zaprosiła wszystkich obywateli Ukrainy do bezpłatnego udziału w Warszawskim Półmaratonie Pokoju lub New Balance Biegu na Piątkę. Aby znaleźć się na liście startowej wystarczy, że zarejestrują się na stronie zapisów nie dokonując opłaty startowej, a następnie napiszą na adres ua@maratonwarszawski.com.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski