Wenus czy Adonis? Kto na medalu 9. PKO Białystok Półmaratonu?

Na profilu PKO Białystok Półmaratonu trwa głosowanie, które rozstrzygnie czy medal dziewiątej edycji biegu ozdobi wizerunek rzeźby bogini Wenus czy Adonisa. W stolicy Podlasia to już tradycja, że biegacze decydują o wyglądzie medalu, który zawiśnie na ich szyjach po przekroczeniu linii mety na Rynku Kościuszki.

Kolejny boski medal

– Już po raz siódmy macie możliwość wybrać wizerunek rzeźby, która ozdobi medal PKO Białystok Półmaratonu! Po raz kolejny wybieramy się z Wami w podróż do pięknych ogrodów Pałacu Branickich w Białymstoku, gdzie mieszczą się rzeźby zdobiące medale PKO Białystok Półmaratonu. Czyj wizerunek ozdobi nasze medale w tym roku?  Boska Wenus czy piękny Adonis? – napisali organizatorzy z Fundacji Białystok Biega w mediach społecznościowych.

Wenus była utożsamiana od II wieku p.n.e. z grecką Afrodytą. Wcześniej była italską boginią wiosny, roślinności i ogrodów warzywnych. Z kolei Adonis to w starożytności podmiot czci boskiej i kultu religijnego, piękny młodzieniec, ulubieniec Afrodyty.

Na medal białostockiego biegu trafi rzeźba, która zdobędzie więcej głosów. Liczą się tylko głosy oddane w formie wyboru odpowiedniej emoji. Kliknięcie w buźkę z otwartymi ustami oznacza głos oddany na Wenus, w serduszko to głos na rzecz Adonisa. Głosować można na na stronie PKO Białystok Półmaratonu na Facebooku do 15 lutego, do północy. Na dzisiaj w konkursie zdecydowanie prowadzi Wenus.

Pałac Branickich jest symbolem Białegostoku, a jego początki sięgają XVI wieku. Budynek został wzniesiony w stylu późnobarokowym i określany jest często mianem „Wersalu Podlasia”, Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Do pałacu przylega efektowny ogród, w którym znajdują się kamienne posągi nawiązujące do mitologii.

Aktualnie podziwiać można tam kilkanaście figur, część kolekcji to oryginały a część repliki. Posągi ustawione są naprzeciw siebie parami – na przemian figura męska i kobieca. To druga co do wielkości po Ogrodzie Saskim w Warszawie kolekcja rzeźb ogrodowych w Polsce.

Zapisy trwają

9. PKO Białystok Półmaraton odbędzie się 15 maja. W programie imprezy znajduje się bieg główny na dystansie półmaratonu oraz bieg towarzyszący na trasie o długości 5km. Cały czas trwają internetowe zapisy na oba biegi. Do końca marca opłata za udział w biegu głównym, wynosi 129 złotych.

red