Znów będą biegać z czystą przyjemnością

Dzisiaj o godzinie 9:00 wystartowały internetowe zapisy na 2. edycję akcji „Biegam z czystą przyjemnością” organizowanej przez Polską Agencję Antydopingową. W jej ramach 9 kwietnia odbędzie się bieg w formule hybrydowej na dystansie 9 999 metrów. Wszystkie środki ze sprzedaży pakietów zostaną przekazane na walkę z depresją w sporcie. 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, dla uczestników biegu przewidziano 999 pakietów i trasę do pokonania na dystansie 9999 metrów.

Bieg wirtualny rozpocznie się o północy 9 kwietnia i potrwa do 23:59. Będzie też możliwość wybrania jednej z dziewięciu tras w Polsce (Warszawa, Chorzów, Częstochowa, Opole, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Białystok, Gdańsk, Zielona Góra), gdzie bieg odbędzie się w wersji stacjonarnej, a jego start przewidziano na 9:30. Tam pakiet startowy będzie można odebrać osobiście.

Osoby, które będą biegać indywidualnie otrzymają pakiet na wskazany adres na terenie Polski. Dystans można przebiec, przejść lub przejechać na wózku – w przypadku uczestników z niepełnosprawnością.

Dzięki tegorocznej współpracy ze Stadionem Śląskim uczestnicy wybierający trasę w Chorzowie, będą mieli wyjątkową możliwość wystartować z serca Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Start i meta ustawione zostaną na bieżni chorzowskiego obiektu. Stadion Śląski uznawany jest za jeden z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych na świecie i za szczególnie szczęśliwy dla polskich mistrzów. Biegacze startujący w Chorzowie pobiegną trasą wyznaczoną na terenie Parku Śląskiego.

Pomóż sportowcom w depresji

W tym roku całość środków z pakietów startowych zostanie przekazana Fundacji „Graj z głową”, której celem jest wsparcie sportowców w depresji. Fundację założyły byłe i obecne szczypiornistki: Kinga Achruk, Ewa Urtnowska, Małgorzata Stasiak, Marta Mazurkiewicz oraz Agnieszka Białek.

– Nie mogło spotkać nas nic lepszego i to na samym początku naszej fundacyjnej drogi. Jako zawodniczki doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali problemu. Czas przestać tylko mówić, ale zacząć działać. Mamy plany i wiemy, co zrobić by wesprzeć nasze koleżanki i kolegów sportowców – mówi Kinga Achruk, wielokrotna mistrzyni Polski, zwyciężczyni Ligi Mistrzyń z 2015 roku.

Koszt pakietu to 29.99 zł, ale jest także możliwość wpłacenie wyższej kwoty. Pierwsza edycja biegu zgromadziła komplet uczestników. Zebrano blisko 35 tysięcy złotych. Środki finansowe zostały przeznaczone na rehabilitację młodych sportowców po kontuzji. Zapisy na tegoroczną edycję biegu prowadzone są na stronie internetowej www.biegamzczystaprzyjemnoscia.pl

Sportowcy wspierają

Wsparcia akcji w tym roku udzielił ambasador Stadionu Śląskiego i mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej z Tokio Kajetan Duszyński a także legendarny bramkarz i multimedalista mistrzostw świata w piłce ręcznej Sławomir Szmal. Od pierwszej edycji ideę „Biegam z czystą przyjemnością” wspiera wielu znanych i cenionych sportowców. Ambasadorami akcji są, między innymi: Agnieszka Kobus – Zawojska, Wojciech Makowski, Beata Mikołajczyk – Rosolska, Oktawia Nowacka, Luiza Złotkowska, Ewa Pajor, Maciej Zawojski, Monika Pyrek, Angelika Cichocka, Marcin Lewandowski czy Arkadiusz Malarz.

– Nieważna jaka będzie pogoda. Trzeba wziąć buty i stawić się na starcie akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. To jest bieg nie tylko dla zdrowia, dla uśmiechu i zabawy, ale także dla szerszej idei. Biegnąc pokazujemy innym, że warto być fair i nie brać dopingu. Bądźmy razem 9 kwietnia ­– podkreśla Oktawia Nowacka, brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym.

Źródło: Polska Agencja Antydopingowa

fot. Miguel. A. Amutio/ unsplash