45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartuje sprzed Pałacu Kultury i Nauki
Start i meta jubileuszowego 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego zlokalizowane będą na ulicy Emilii Plater, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. Z tego miejsca 24 września na trasę o długości 42,195 km ruszą tysiące biegaczy. Na liście startowej imprezy jest ponad 3 tysiące zawodników. Zapisy wciąż trwają.
Maraton Warszawski to bieg pełen wyjątkowej historii, symboliki. Rokrocznie – nieprzerwanie od 1979 roku – gromadzi na starcie tysiące uczestników, których łączy jeden cel i wspólna pasja. Do Warszawy w ostatnią niedzielę września ściągają wszyscy ci, którzy pragną spełnić swoje biegowe marzenie w wyjątkowym miejscu na mapie Polski. Dystans królewski rządzi się swoimi prawami, okraszony jest ogromem przygotowań, a ich zwieńczeniem jest dzień startu. W tym roku na uczestników jubileuszowego 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego czeka wyjątkowa oprawa i nowa trasa.
Biuro zawodów będzie mieścić się w Pałacu Kultury i Nauki, start i meta na Emilii Plater, a Miasteczko Biegacza na Placu Defilad.
Trasa 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego
Pierwsze kilometry maratonu to podróż przez samo centrum Warszawy. Trasa wiedzie od Emilii Plater, mijając palmę i Muzeum Narodowe, przez Most Poniatowskiego, następnie do Mostu Gdańskiego stroną praską. Następnie – powrót na lewobrzeżną część miasta i wybiegnięcie na Wolę. Od tego momentu zaczyna się podróż po miejscach, których dotąd w maratońskiej historii stolicy jeszcze nie było.
Klimatyczne Stare Bemowo to najpiękniejszy fragment tegorocznej trasy – wijący się między potężnymi drzewami asfaltowy odcinek będzie rajem na miłośników zielonych widoków. Później – nawiązanie do historii! Bowiem na około kilometr znajdziemy się w miejscowości Klaudyn (ulica Estrady) – pierwszy Maraton Warszawski wiódł bowiem poza granicami Warszawy.
Następnie Bielany, Żoliborz – Plac Wilsona atakowany od strony Marymontu. Przez Plac Inwalidów trasa doprowadzi do wiaduktu nad Dworcem Gdańskim. Przebiegnięcie przy ulicy Muranowskiej – o krok od wieloletniego miejsca startu maratonu na ulicy Konwiktorskiej.
Na ostatnie 5 kilometrów wbiegamy do ścisłego centrum. Ulica Bonifraterska, Plac Krasińskich, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, skręt w ulicę Świętokrzyską, Jasna, skręt w Złotą i… widok Pałacu Kultury i Nauki! Biegacze przebiegną tunelem pod Marszałkowską i po ostrym nawrocie wbiegną na samą Marszałkowską. Ponownie znajdą się na Świętokrzyskiej, skręcą w lewo w Emilii Plater i tam osiągną wymarzony cel.
Sportowa wizytówka Warszawy
Zawody odbywające się w stolicy to wyjątkowe wydarzenie i dla biegaczy i dla mieszkańców. Wyjątkowa lokalizacja sprawia, że wydarzenie społeczne jakim jest Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski jeszcze mocniej zaznaczy swoją obecność w mieście. Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m st. Warszawy samorząd stolicy wspiera organizację biegu od 20 lat.
– W tegorocznej edycji biegu na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów po raz pierwszy w historii, start i meta zlokalizowane będą w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. Trasa będzie łączyć ze sobą walory turystyczne oraz będzie sprzyjała osiąganiu rekordów życiowych. Organizatorzy Maratonu Warszawskiego z niezwykłym zapałem propagują wśród społeczeństwa bieganie i czynne kibicowanie jako doskonałe formy rekreacji, odpoczynku oraz pełnego emocji sportowego wydarzenia, a sportowcy dostarczają nam niezapomnianych wrażeń i okazji do podziwiania szlachetnej rywalizacji w duchu fair-play. Maraton Warszawski jest sportową wizytówką Warszawy. Stolica z dumą wspiera uczestników tego wielkiego święta biegowego – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Oprócz królewskiego dystansu na biegaczy czekają także: bieg na 10 km – Nice To Fit You Warszawska Dycha, Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz biegi dziecięce. Dla każdego amatora sportu znajdzie się okazja do startu. Okazję do kibicowania będą mieli z kolei bliscy startujących oraz fani rywalizacji sportowej. Z kolei wszyscy, którzy czerpią energię z udzielania się w wolontariacie będą mogli współtworzyć największy maraton w Polsce.
– Bieganie oraz aktywność sportowa są nam bardzo bliskie. Jako Nationale-Nederlanden zachęcamy Polaków, aby myśleli o swoim zdrowiu długodystansowo i troszczyli się o nie codziennie, a aktywność fizyczna jest jednym z ważnych sposobów na zadbanie o siebie. Troska o zdrowie to maraton, a nie sprint, dlatego naszemu zaangażowaniu w maraton towarzyszy hasło #długodystansZDROWI. W ramach naszych działań podejmiemy szereg aktywności, m.in. podobnie jak podczas półmaratonu utworzymy strefy kibica na trasie, w których będziemy wspierać biegaczy oraz specjalny punkt w Miasteczku Biegacza. Włączymy się również w akcję #BiegamDobrze dofinansowując trzy największe zbiórki, a naszych pracowników zaprosimy do udziału w wolontariacie – mówi Marta Maszewska- Danielewicz, dyrektorka ds. komunikacji marketingowej i marki Nationale-Nederlanden.
O tym, że nie trzeba być maratończykiem, aby uczestniczyć w Maratonie Warszawskim świadczy impreza towarzysząca – Nice To Fit You Warszawska Dycha, która może być okazją do debiutu dla dopiero rozpoczynających biegową przygodę.
– Cieszymy się, że swoją obecnością po raz kolejny możemy wspierać największe wydarzenie biegowe w Polsce. Tym razem również podczas własnego biegu, Nice To Fit You Warszawska Dycha. Mamy nadzieję, że nowa trasa w samym centrum stolicy dostarczy wszystkim uczestnikom jeszcze więcej pozytywnych sportowych emocji. – mówi Urszula Kupraszewicz, Nice To Fit You.
Maraton Warszawski na wyciągnięcie ręki
Wieloletnia i nieprzerwana historia Wielkiego Biegu, 20 lat Fundacji “Maraton Warszawski”, 45. edycja wydarzenia i wyjątkowa lokalizacja przy Placu Defilad – 24 września serce biegaczy i Warszawy zabije mocniej.
– Czujemy, że to przełomowy rok. Zamierzamy wprowadzić jeszcze kilka nowości, które sprawią, że bieganie zyska nowy wymiar. To sport wyjątkowy – prosty i niezwykle trudny jednocześnie. Realizujemy naszą misję umożliwiając spełnianie biegowych marzeń oraz przybliżając sportowe emocje kibicom. Biegaczy – nie możesz tego przegapić. Maraton, 10 kilometrów, sztafeta, biegi dziecięce, punkty kibicowania. Maraton Warszawski będzie na wyciągnięcie ręki – mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”.
Zapisy na biegi trwają na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com/pl. Na liście startowej 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapisanych jest już ponad 3 tysiące osób. Na Nice To Fit You Warszawską dychę – prawie tysiąc. Zapisy na Bridgestone Sztafetę Maratońską rozpoczęły się w miniony czwartek, a rejestracja na biegi dziecięce rozpocznie się w wakacje.
– Bądźmy razem i przeżywajmy sportowe emocje. Już niebawem zdradzimy szczegóły projektu, który rywalizację biegową pokaże od zupełnie nowej strony. Przez trzy miesiące, które dzielą nas od wydarzenia będziemy zachęcać do kibicowania, przybliżać historię Wielkiego Biegu, pokazywać emocje, których można spodziewać się na trasie Maratonu. Bieg uliczny to wydarzenie społeczne, nie tylko sportowe – dodaje Magda Skrocka, zastępca dyrektora Fundacji “Maraton Warszawski”.
Nieprzerwanie od 1979 roku
Maraton Warszawski jako jeden z nielicznych maratonów na świecie odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. To wiele lat biegania, celebrowania pasji, przyglądania się zmianom społecznym i historycznym. Każda z dotychczasowych edycji Maratonu Warszawskiego jest odrębną, piękną opowieścią.
Na początku lat 80-tych bieg odbył się pod czujnym okiem wojska i ZOMO, w latach 90-tych pojawiła się pierwsza edycja maratonu ze słowem „Warszawski” w nazwie, a w 2020 roku wydarzenie odbyło się w bezprecedensowej formule przy zachowaniu najwyższego rygoru sanitarnego wymuszonego pandemią. Każda odsłona Maratonu jest wyjątkowa, a dla każdego biegacza start to wielkie święto i zwieńczenie długiej drogi. Ten bieg jest świadkiem naszej – organizatorów i uczestników – codzienności i znakomitym kronikarzem emocji.
Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”