W trailowym żywiole. Recenzja New Balance Fresh Foam More Trail v2 

W sezonie 2022 marka New Balance dołącza do swojego portfolio model butów Fresh Foam More Trail v2, które przeznaczone są do biegów w terenie dla osób z neutralnym typem stopy. But na pierwszy rzut oka wydaje się być masywny. Nasza testowa para w rozmiarze 44,5 waży 330 g, drop to zaledwie 4 mm.  Jednak w trakcie użytkowania mile zaskakuje zarówno responsywnością jak i lekkością. 

Trailowa nowość od New Balance wyróżnia się kolorystyką.  Na pierwsze miejsce wybija się kolor żółty,  fajnie kontrastują z ciemniejszymi kolorami w tylnej i dolnej części testowanego modelu. Podeszwa z mocnym bieżnikiem będzie dobrze chroniła stopę podczas biegu, wypustki odpowiadają za przyczepność, zwłaszcza podczas zbiegów i podbiegów. Podeszwę środkową wykonano z doskonale znanej z innych modeli NB pianki Fresh Foam, co ma gwarantować amortyzację i komfort na najwyższym poziomie.

Dodatkowo zastosowano również technologię Vibram Megagrip, która doskonale sprawdza się w trudnym terenie. Cholewka obuwia składa się z wytrzymałej siateczki, materiałów tekstylnych oraz syntetycznych. Siateczka wzbogacona jest o technologię Durable Water Repellency (DWR), która zapobiega wchłanianiu wody przez tkaninę sprawiając, że woda skrapla się na powierzchni i swobodnie spływa. Palce stopy są dodatkowo zabezpieczone wzmocnieniem Toe Protect, które chroni przed uderzeniami w twarde przeszkody. Zapiętek posiada  sznurówkę pomagającą zakładanie, bardzo fajna i użyteczna nowinka. Język mógłby być trochę dłuższy jak na mój gust.

Zakładając model More Trail v2 po raz pierwszy miałem wrażenie, że moje stopy trafiły do raju. Jest miękko, ale zarazem sztywno. Stopa w tym bucie nie lata na wszystkie strony, jak to ma czasami miejsce w modelach dedykowanych na asfalt. Nowe trailówki od New Balance są dość szerokie, więc osoby ze szczupłą stopą będą potrzebowały grubszej skarpetki, lub mocniejszego sznurowania, natomiast te z szerszą ub wysokim podbiciem w tym modelu będą czuły się bardzo komfortowo.

Na trailowym szlaku

Podczas biegu but dobrze trzyma stopę. Biegając w zróżnicowanym terenie wliczając w to leśne ścieżki, szutrowe i kamieniste drogi, błoto, moje stopy czuły się wyśmienicie. Nie czuć było kompletnie żadnego kamienia czy korzenia, but płynnie się po nich przetaczał. Dodatkowa ochrona na przedzie spełnia swoje zadanie zabezpieczając palce przez urazami.

Bieżnik w modelu New Balance More jest agresywny, nie ma mowy żeby się poślizgnąć, czy zjechać na nierównym terenie. But super sprawdzał się na podbiegach. Rozbiegania realizowałem w swoim standardowym tempie nie myśląc specjalnie o tym, co mam na nogach, buty stawały się najzwyczajniej integralna częścią mnie. Przed każdym z treningów musiałem pokonać blisko 2 km po asfalcie i to był tak naprawdę jedyny moment, który przypominał mi, że mam na sobie testową parę.

Miejskie chodniki to nie jest środowisko dla More Trail v2. Biegnie się całkiem OK, ale niestety nie da się tego porównać do odczuć, jakie serwuje ten model w terenie, bo tam można  skupić się tylko  na tym co kochamy: na bieganiu. Kilkukrotnie szybciej zakręciłem nogą i odcinki do kilkuset metrów można realizować na dużych prędkościach. Na mój gust jednak,  na dłuższą metę lepiej w tym modelu skupić się na wybieganiach i budowaniu siły.

Podsumowanie

New Balance More Trail v2 będzie na pewno waszym dzielnym kompanem podczas treningów w wymagających warunkach. Jeśli kochacie bieganie w urozmaiconym terenie,  nie straszne są Wam kamieniste szlaki, błotniste kałuże, piach i korzenie to nowa propozycja od New Balance jest butem, który warto mieć w swojej szafie. W tym modelu możecie liczyć na dobrą  przyczepność i amortyzację. Pokonywanie dużej ilości kilometrów będzie czystą przyjemnością. Cholewka dobrze oddycha, a tym samym stopy nie mają szans się zagotować, aczkolwiek buty były testowane w okresie luty – marzec, kiedy panują jeszcze niskie temperatury. Jestem ciekaw, jak będzie to wyglądało latem.

Biegacze lubujący się w pokonywaniu większej ilości kilometrów, ultramaratończycy i zawodnicy startujący w trudnych biegach terenowych: ten but jest właśnie dla Was.

Buty New Balance Fresh Foam More Trail v2 dostępne są na stronie nbsklep.pl. Kosztują 699,99 złotych.

Autor tekstu i zdjęć: Szymon Brzozowski