Bieg „Avon Kontra Przemoc” znów w Garwolinie. Do wyboru dodatkowy dystans

Ruszyły zapisy na trzynastą edycję biegu „Avon Kontra Przemoc”, który odbędzie się 19 czerwca. Po dwóch latach pandemii zawodnicy znów będą rywalizować na ulicach Garwolina, nie tylko jak dotychczas na trasach 2- i 10-kilometrowych, ale również 5-kilometrowej. Część dochodu ze sprzedaży pakietów startowych zostanie przekazana Instytutowi Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia” na wsparcie prawne i psychologiczne dla osób doświadczających przemocy domowej.

Nowa trasa do wyboru

Ze względu na pandemię, w 2020 roku bieg odbywał się wyjątkowo w wersji online, natomiast rok temu – w hybrydowej. W 2022 roku wydarzenie powraca do najbardziej lubianej przez uczestników formuły stacjonarnej. Dodatkową atrakcją będzie uruchomienie nowej trasy na dystansie 5 km.

Do tej pory, w ramach naszego biegu, uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy – 2- oraz 10-kilometrową. Pierwsza jest przeznaczona głównie dla rodzin z dziećmi, natomiast druga – dla doświadczonych biegaczy. Jestem przekonany, że otwierając dodatkową trasę na odcinku 5 km, przyciągniemy nową grupę uczestników. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy choć trochę kochają aktywność fizyczną. Świetna atmosfera gwarantowana – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” rozpocznie się o koło południa na moście przy rzece Wildze. Trasa będzie prowadziła głównymi ulicami miasta. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.bieg.truchtacz.pl. Na uczestników czekają pakiety startowe z przypinką w kształcie znaku nieskończoności, który stał się symbolem walki z przemocą. Dochód ze sprzedaży przypinki zostanie przekazany Instytutowi Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia” na wsparcie prawne i psychologiczne dla osób doświadczających przemocy domowej.

Bardzo się cieszę, że po dwuletniej przerwie znowu wracamy do tradycyjnej formuły biegu. Liczę na to, że 19 czerwca zobaczę na ulicach Garwolina tłumy uśmiechniętych biegaczek i biegaczy w każdym wieku. Czas biegnie szybko, dlatego nie dajmy mu się wyprzedzić i już teraz rozpocznijmy przygotowania – dodaje Michał Kopik, dyrektor biegu oraz prezes Stowarzyszenia Truchtacz.pl.

Tańsze pakiety dla kobiet

Zapisy na bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” prowadzone są w serwisie datasport.pl 

Co ciekawe w Garwolinie kobiety za pakiet na bieg płacą mniej. Do końca maja cena dla biegaczego wynosi 60 złotych. Mężczyźni muszą wyłożyć na ten cel 10 złotych więcej. Dlaczego?

– Od samego początku jednym z celów, który przyświecał nam przy organizacji biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”, była popularyzacja biegania wśród kobiet, dlatego paniom oferujemy nieco niższą, promocyjną cenę. Pragniemy podkreślić, że w naszym biegu zawsze bierze udział więcej kobiet, niż w podobnych tego typu imprezach w Polsce – panie stanowią ok. 25-30 proc. wszystkich uczestników. Oczywiście serdecznie zapraszamy też do udziału mężczyzn. Każdy jest mile widziany – tłumaczą organizatorzy.

Takiej samej wysokości są opłaty startowe na bieg na dystansie 5km. Wpisowe za udział w biegu na 2km wynosi obecnie 40 złotych.

Bieg z misją

Przemocy domowej doświadczają co roku tysiące Polaków. Skala problemu jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszystkie ofiary zgłaszają takie przypadki, a pozostałe szukają pomocy w różnych instytucjach. Według statystyk policji, w 2021 roku było to ponad 75,7 tys. osób, w tym ponad 55 tys. kobiet. Natomiast dane Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” pokazują, że od 2016 roku liczba rozmów przeprowadzonych z takimi osobami stale rośnie, osiągając w 2020 roku rekordowy poziom ponad 23,8 tys.

Avon angażuje się w przeciwdziałanie przemocy w Polsce już od kilkunastu lat. Prowadzimy działania edukacyjne oraz przekazujemy środki finansowe na wsparcie osób doświadczających przemocy domowej, a zwłaszcza kobiet, które najczęściej padają jej ofiarami. Jedną z form pomocy, w którą może zaangażować się prawie każdy, jest udział w bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. Misja, jaka od początku przyświeca temu wydarzeniu, zachęciła już niejedną osobę do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem. Mam nadzieję, że w tym roku spotkamy się w Garwolinie w jeszcze większym gronie niż przed pandemią, by wspólnie okazać swoją solidarność z osobami doświadczającymi przemocy – podkreśla Karol Eremowicz, dyrektor finansowy Avon Operations Polska w Garwolinie.

Garwoliński bieg jest częścią ogólnopolskiej kampanii Avon Kontra Przemoc, w ramach której firma podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy oraz wspierania doświadczających jej osób. Wydarzenie organizowane jest od 2010 roku przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Głównym sponsorem imprezy jest fabryka kosmetyków Avon Operations Polska.

Źródło: Garden of Words