Przed nami druga edycja Adizero: Road To Records. Znów sypnie rekordami?

Już jutro (30 kwietnia) oczy biegowego świata zwrócone będą na niemiecką miejscowość Herzogenaurach, gdzie mieści się główna siedziba firmy adidas. Na terenie jej kampusu została wytyczona trasa, na której najlepsi biegacze wspierani przez niemiecką markę ponownie zmierzą się z rekordami życiowymi na dystansach 5km, 10km i półmaratonu. W ubiegłym roku zawodnicy biegający w butach z kolekcji Adizero pobili tutaj dwa rekordy świata.

Osiągnąć niemożliwe

Wszyscy zawodnicy w sobotę będą rywalizować w butach startowych z serii Adizero – w tym Adios Adizero Pro 2 i Adizero Takumi Sen 8. To linia obuwia, którą projektanci adidas tworzą we współpracy z najszybszymi biegaczami na świecie.

Linia Adizero udowadnia nieustanną ambicję adidas do przekraczania granic i tworzenia butów, które wspierają sportowców w osiąganiu niemożliwego. Świadczą o tym niezliczone rekordy, które na przestrzeni lat pobili zawodnicy biegający w modelach z tej serii – czytamy w komunikacie prasowym.

W butach Adizero Adios Pro biega m.in. Kenijka Peres Jepchirch, rekordzistka świata w półmaratonie, a także pierwsza zawodniczka w historii, która ma na koncie złoto Igrzysk Olimpijskich w maratonie i tryumfy w maratonach w Nowym Jorku i Bostonie. Właśnie w butach Adizero biegł w Berlinie legendarny Haile Gebrselassie, gdy jako pierwszy w 2008 roku przekroczył granicę 2:04 w maratonie. Do mety dotarł wtedy z wynikiem 2:03:59.

Jutro biegacze wspierani przez adidas ponownie będą rywalizować ze sobą na trzech dystansach – 5 km, 10 km i półmaratonu. Pomimo różnych dystansów, cel jest jeden – pobicie własnych rekordów życiowych.

Zaświecą gwiazdy adidas

Jedną z największych faworytek sobotnich zawodów na dystansie 5km będzie aktualna rekordzistka świata – Senbere Teferi. 26-letnia biegaczka przed rokiem właśnie w Herzogenaurach ustanowiła rekord świata w biegu na 5km finiszując z wynikiem 14:29. Biegła wtedy w butach Adizero Takumi Sen 8.

Etiopka jest w dobrej dyspozycji. W połowie kwietnia z czasem 14:49 wygrała prestiżowy B.A.A. 5K odbywający się w przeddzień Maratonu Bostońskiego.

– Cieszę się, że będę mogła wziąć udział w kolejnej edycji Adizero: Road to Records! Nie mogę się doczekać wyścigu! W zeszłym roku pobiłam rekord świata na dystansie 5 km, z czego jestem niezwykle dumna. To był wyjątkowy dzień i niesamowite przeżycie, nie mogę się doczekać, aż w tym roku znów dam z siebie wszystko i pobiegnę jeszcze szybciej! – powiedziała Senbere Teferi.

Z Etiopką próbowała będzie wygrać utytułowana Kalkidan Gezaghen z Bahrajnu, do której od ubiegłego roku należy rekord świata w biegu na 10km wynoszący 29:38. 30-letnia zawodniczka to wicemistrzyni olimpijska z Tokio na dystansie 10 000 m. Najszybciej piątkę pobiegła przed pięcioma laty w Bostonie, gdy uzyskała 15:04.

Imponująco prezentuje się lista startowa biegu na 10km mężczyzn z zawodnikami, do których należą aż 3 z 5 najlepszych czasów w światowym rankingu. W sobotę o wystartuje rekordzista świata – Kenijczyk Rhonex Kipruto (26:24) oraz jego rodak Kibiwott Kandie, (26:51) i Etiopczyk Tadese Worku (26:56).

Na najdłuższym, półmaratońskim dystansie zobaczymy m.in. Etiopczyka Tamirata Tolę (59:37) Kenijczyka Kennedy Kimutai (58:28) a także superszybkie biegaczki z Kenii – Rosemary Wanjiru (1:05:34) i Nesphine Jepleting (1:06:57).

Bieg kobiet na 10km będzie nosił nazwę „Agnes Jebet Tirop 10k”. na cześć zmarłej tragicznie Agnes Tirop, która w ubiegłym roku ustanowiła na tej trasie rekord świata na dystansie 10km – 30:01.

Ponadto adidas wspiera Tirop Angels Trust – organizację założoną przez kenijskich sportowców i rodzinę zmarłej zawodniczki, której celem jest zapobieganie przemocy wobec kobiet. W ciągu najbliższych czterech lat na rzecz tej organizacji adidas przekaże 150 tysięcy dolarów, a także roczną pulę produktów.

Będzie transmisja

Zawody w Herzogenaurach będą transmitowane na żywo od 7.50 czasu polskiego na kanale adidas Running na YouTube. Po zakończeniu wyścigów w wykonaniu światowej elity, odbędą się dwa biegi na dystansie 5 km dla gości zaproszonych przez adidas, w tym światowe legendy biegów – Mary Keitany i Haile Gebrselassie.

Źródło: VML, red

fot. w nagłówku Alexander Hassenstein/Getty Images for adidas