Wystarczy uprawiać sport przez kwadrans, aby poprawić stan psychiczny

Brak aktywności fizycznej jednoznacznie przekłada się na naszą kondycję psychiczną – to jeden z wniosków, jaki płynie z wyników badania przeprowadzonego przez markę ASICS. Uczestnicy projektu Mind Race, którzy regularnie uprawiają sport na tydzień wstrzymali swoje treningi. W efekcie odczuli m.in. spadek poziomu energii, optymizmu i pewności siebie.

Badanie „Uplifitng Minds Study” umożliwia ludziom na całym świecie zmierzenie wpływu ruchu na umysł. Wykorzystując nowoczesną technologię skanowania twarzy i samodzielnie udostępniane dane, ASICS zmierzył wpływ ćwiczeń na tysiące osób z 79 krajów w okresie ostatnich dziesięciu miesięcy.

Eksperyment Mind Race został przeprowadzony w ciągu trzech tygodni na próbie 58 regularnie ćwiczących osób z 21 krajów, które wstrzymały uprawianie sportu przez tydzień. Korzystając z samodzielnie udostępnionych danych, indywidualnych kwestionariuszy oraz nowych technologii, badanie wskazało wpływ zarówno aktywności fizycznej, jak i jej braku na samopoczucie psychiczne uczestników.

Dobre samopoczucie wraca z powrotem do treningów

Analizę wyników badania przeprowadził profesor Brandon Stubbs, czołowy badacz ćwiczeń i zdrowia psychicznego z King’s College w Londynie. Dane potwierdzają jednoznaczny związek pomiędzy sportem i umysłem. Kiedy aktywne osoby przestały się ruszać, ich pewność siebie spadła o 20%, optymizm o 16%, poziom energii o 23%, a zdolność do radzenia sobie ze stresem zmniejszyła się o 22%. Po zaledwie tygodniu bezczynności, ogólny stan umysłu uczestników badania spadł średnio o 18%.

Uczestnicy byli także monitorowani po powrocie do regularnych ćwiczeń i każdy z nich doświadczył natychmiastowej poprawy stanu umysłu, relatywnie szybko odwracając negatywne skutki wynikające z braku aktywności fizycznej.

– Dzięki najnowszym technologiom oraz zaangażowaniu tysięcy ludzi, jesteśmy w stanie określić, ile powinniśmy ćwiczyć w minimalnym zakresie, aby wywrzeć pozytywny wpływ na umysł. Badanie pokazuje, że dobre samopoczucie wraca bardzo szybko wraz z powrotem do regularnych treningów. Równie ważna jak aktywność fizyczna, jest także odpowiednia regeneracja  – powiedział profesor Brandon Stubbs.

Wystarczy kwadrans sportu

Podczas przerwy od aktywności fizycznej, uczestnicy zgłaszali średnio 23% wzrostu gonitwy myśli. Ponadto, wyniki globalnego badania „Uplifting Minds Study”, obejmującego tysiące osób z całego świata, dowodzą, że wystarczy średnio 15:09’ minut ruchu dziennie, aby poprawić swój stan psychiczny.

– Nasza filozofia założycielska brzmi „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wierzymy, że korzyści płynące z uprawiania sportu przekładają się nie tylko na ciało, ale także na umysł. Z uwagi na czasy, w których żyjemy, pozytywny wpływ ruchu jeszcze nigdy nie był tak istotny. Zdajemy sobie sprawę, że ostatnie dwa lata wywarły negatywny wpływ na psychikę wielu osób na całym świecie. Cały czas żyjemy w ogromnym napięciu, dlatego mamy nadzieję, że uda nam się skutecznie zainspirować do uprawiania sportu w celu pobudzenia zarówno ciała, jak i umysłu – dodał Gary Raucher, wiceprezes ASICS EMEA.

Źródło: ASICS