Kto może wziąć udział w triathlonie i jak się do niego przygotować?

Triathlon jak głosi powszechna opinia, jest sportem dla perfekcjonistów i ludzi ambitnych, którzy pragną osiągać jak najlepsze wyniki. Uprawianie trójboju poprawia ogólny stan zdrowia. Triathloniści wykazują większą odporności na ból, ich serce ma większą wytrzymałość, gdyż posiada większą masę i bije wolniej. Jedynym mankamentem tej dyscypliny sportu jest zbyt duże obciążenie stawów kolanowych w trakcie biegania po twardej nawierzchni.

Czym jest triathlon?

Triathlon określa się także nazwą trójbój, gdyż polega na rywalizacji w trzech rodzajach aktywności, jaką jest: pływanie, kolarstwo i bieg. Istotną kwestią w tej dyscyplinie sportowej jest czas i wytrzymałość zawodników i oczywiście sprawność w trzech elementach składających się na trójbój, dlatego jest to spore wyzwanie dla zawodników. Jako pierwsze w triathlonie pojawia się pływanie na różnych dystansach od 0,75 do 1,5  kilometra w zależności od jego rodzaju, czyli sprinterskiego lub olimpijskiego. Kolejnym elementem jest jazda na rowerze, która ma miejsce od razu po wyjściu z wody i przebraniu się sportowca. Musi on pokonać dystans od 20 kilometrów w triathlonie sprinterskim do 40 kilometrów w triathlonie olimpijskim. Ostatnim etapem jest bieg przez 5 do 10 kilometrów. Od 2000 roku triathlon stał się dyscyplina olimpijską. Zwycięzcą w zawodach jest sportowiec, który osiągnął najlepszy czas, co oznacza, że kluczową sprawą jest szybkość zarówno w pływaniu, jeździe na rowerze jak i biegu, a także tempo zmiany stroju i rodzaju aktywności składających się na trójbój.

Czy triathlon jest dla każdego?

U wielu osób pojawiają się wątpliwość, czy triathlon jest zdrowy, czy każda osoba może podjąć się tych wymagających treningów. Na pewno nie jest to dyscyplina sportowa dla wszystkich, ale dla bardzo wytrwałych, ambitnych, silnych nie tylko fizycznie, ale również psychicznie sportowców. Przed podjęciem decyzji o uprawianiu trójboju należy najpierw skonsultować się z lekarzem, wykonać niezbędne badania, szczególnie jeśli chodzi o układ krążenia i serce, które intensywnie pracuje podczas triathlonowych treningów. Sportowiec powinien zadbać o prawidłową dietę, a także przygotować się do zawodów dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym. Warto także wziąć pod uwagę odmiany triathlonu takie jak: mini triathlon dla amatorów, triathlon halowy, triathlon junior, triathlon ekstremalny dla najbardziej zaawansowanych sportowców.

Jak przygotować się do uprawiania triathlonu?

W Polsce nie brakuje osób fascynujących się triathlonem. Po raz pierwszy tego typu zawody rozegrano w 1984 roku w Poznaniu na dystansie 1,5 kilometra pływania, 50 km jazdy rowerem i 20 km biegu. Są to zawody dla osób, które pragną zmierzyć się z własnymi ograniczeniami. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • Triathlon Ironman, który obejmuje 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42 km biegu. Wyścig trwa kilkanaście godzin. Jest uznawany za najbardziej prestiżową imprezę wśród triathlonistów. Mistrzostwa świata odbywają się na Hawajach, w mieście Kona na Big Island. Mogą brać w nich udział również amatorzy. Pełnoprawnym organizatorem triathlonu Ironman jest WTC. Poszczególne jego  etapy są ograniczone czasowo. Jeśli zawodnik nie zmieści się w wyznaczonym przez organizatorów czasie, nie może kontynuować wyścigu.
  • Triathlon Half-Ironman organizowany jest także przez WTC. Dystanse są tu krótsze o połowę od typowych dla zawodów Ironman.
  • Triathlon UltraMan należy do legendarnych zawodów, w których uczestnicy muszą pokonać wpław 10 km w morzu, zmagając się nie tylko z własnym zmęczeniem, ale również przeciwnymi prądami, ryzykiem wystąpienia hipotermii lub spotkania nieprzyjaznych meduz. Jazda rowerem odbywa się na trasie 145 km rozłożonej na dwie części, po których zawodnika czeka jeszcze bieg o dystansie 84,4 km. Trudne warunki hawajskiej wyspy nie ułatwiają zadania, gdyż droga prowadzi wśród pól wulkanicznych, gdzie temperatura generowana przez lawę stanowi dodatkowe utrudnienie.

Jak przygotować się do zawodów triathlonowych?

Triathlon jest niezwykle wymagającą dyscypliną sportu. Nawet jeśli sportowiec nie przygotowuje się do ekstremalnych zawodów takich jak Ironman czy Ultraman musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami na trasie, dlatego niezwykle istotną kwestią jest jego wyposażenie. Dopasowanie sprzętu, a także stroju pozwala zlikwidować wpływ niezwykle trudnych warunków zewnętrznych oraz zmniejszyć dolegliwości ze strony organizmu takie jak: bóle mięśni i zmęczenie.

Jaki sprzęt do pływania?

Do pierwszych etapów triathlonu należy pływanie. Sprzętem pływackim, z jakiego może korzystać zawodnik, jest strój kąpielowy, gogle pływackie i czepek. W przypadku niskich temperatur wody, która może wynosić poniżej 25,5 stopni Celsjusza, organizatorzy wyrażają zgodę na zaopatrzenie triathlonisty w pianki pływackie, chroniące organizm przed wyziębieniem, a także kontaktem z meduzą lub innym jadowitym zwierzęciem. Rynek oferuje w sprzedaży duży wybór strojów kąpielowych luźnych lub obcisłych, ułatwiających pokonanie wymaganego dystansu oraz gogli. Luźniejsze stroje mogą krępować ruchy i stawiać większy opór w wodzie.

Jaki sprzęt do jazdy na rowerze?

Najkorzystniejszym wyborem w tym etapie jest rower szosowy lub górski, ale po pewnych modyfikacjach. Niektórzy producenci oferują specjalistyczne rowery triathlonowe ze względu na niezwykle istotną na tym etapie trójboju nie tylko szybkość, ale również wytrzymałość sprzętu. Pokonanie tego etapu wymaga od zawodnika umiejętności technicznych. Oczywiście niezbędny jest kask, którego nie wolno w czasie jazdy zdejmować. Rynek oferuje kaski o aerodynamicznym kształcie, które skutecznie chronią głowę, a także inne niezbędne triathloniście akcesoria. W przypadku roweru ważne jest to, aby zawodnik mógł na nim przyjąć aerodynamiczną pozycję, ale również w jak najmniejszym stopniu obciążać mięśnie, co jest ważne ze względu na następny etap, czyli bieganie.

Jaki sprzęt do biegania?

Po pokonaniu dwu etapów triathlonu pozostaje bieg. Strój zawodnika powinien w jak najmniejszym stopniu powodować zużycie jego energii i ciepła. Podstawowe znaczenie mają oczywiście buty do biegania oraz strój taki, który zapewni lepszą aerodynamikę, więc obcisły. Rynek oferuje duży wybór odzieży do biegania, od butów po inne elementy ubioru. Wybór odpowiedniego sprzętu i wyposażenia triathlonisty zapewni komfort zawodnikowi, ochroni go przed wyziębieniem lub przegrzaniem organizmu i zapewni bezpieczne pokonanie wszystkich etapów trójboju.

Materiały partnera