Olejarska Dycha już w niedzielę

W niedzielę, 29 maja, w miejscowości Nielisz na Lubelszczyźnie odbędzie się pierwsza edycja biegu Olejarska Dycha. Na liście startowej jest już prawie komplet 250 zawodników. W dniu biegu będą dostępne pojedyczne miejsca w cenie 60 złotych.

Dystans Olejarskiej Dychy to 10 km, a wytyczona trasa poprowadzi biegaczy wzdłuż charakterystycznych pól rzepaku i przez leśne ścieżki Nadleśnictwa Zwierzyniec aż do mety na malowniczej plaży Marina nad Zalewem Nielisz. Szansę, aby ukończyć bieg, będą mieli zarówno zaawansowani biegacze, jak i ci początkujący, ponieważ przewidziany limit czasu to 90 minut.

Krupnik dla biegaczy

Na trasie biegu będą dwa punkty z wodą, obsługiwane przez wolontariuszy ze szkoły w gminie Nielisz, a na mecie czekać będzie na wszystkich biegaczy posiłek regeneracyjny – pyszny krupnik. Będzie też okazja do degustacji świeżo wyciskanego oleju rzepakowego, o co zadba Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, organizator i pomysłodawca wydarzenia. Będzie zatem smacznie i zdrowo – warto bowiem wiedzieć, że olej rzepakowy ma 10 razy więcej cennych kwasów omega-3 niż oliwa.

W pakiecie startowym biegacze otrzymają imienny numer startowy, pamiątkową chustę z logo wydarzenia, torbę bawełnianą, drewnianą łyżkę oraz książkę kucharską z limitowanej serii z przepisami wykorzystującymi olej rzepakowy. W pakiecie znajdą się także nasiona łąki kwietnej, dzięki czemu każdy biegacz będzie mógł przedłużyć wspomnienia z pierwszej edycji biegu w Nieliszu patrząc na kwitnące kwiaty.

Statuetki czekają

Zawodnicy klasyfikowani będą w kategoriach Open K/M oraz trzech kategoriach wiekowych K/M. Biegacze i biegaczki z miejsc I-III wspomnianych kategorii otrzymają pamiątkowe statuetki, a miejsce I-IV w kategorii Open K/M będą dodatkowo wyróżnione nagrodami finansowymi. Dla osób z branży olejarskiej, tj. przedstawicieli zakładów tłuszczowych i firm produkujących olej rzepakowy, rolników, przewidziana jest dodatkowa klasyfikacja w ramach Mistrzostw Polski Olejarzy.

red