Dwunastka superszybkich młodych biegaczy na imprezie 1 MILA

Już w niedzielę, 3 czerwca na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbędzie się pierwsza tegoroczna edycja mityngu lekkoatletycznego 1 MILA. Impreza połączy amatorów oraz zawodowców, młodych i dojrzałych biegaczy, kobiety, mężczyzn, rodziny – tysiące sympatyków lekkiej atletyki i aktywnego spędzania wolnego czasu. Na bieżni nie zabraknie dwunastki superszybkich biegaczy, stypendystów programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Podczas imprezy obok flagowego biegu 1 MILA na dystansie 1609,34 m odbędą się również zawody pod nazwą Lekka Piątka, czyli bieg na 5 km ze startem i metą na stadionie lekkoatletycznym. W programie wydarzenia są również Biegi Dzieci na dystansach 100, 400 i 800 metrów, a także Sztafety 4 x 400 m – biegi w czteroosobowych drużynach, podczas których każdy będzie miał do pokonania dystans 400 metrów.

Sprinterzy w akcji

Dodatkową atrakcją mityngu będzie udział dwunastki stypendystów programu „Wybiegaj w Przyszłość „w biegu na 100 metrów oraz na dystansie 1 mili.  Na linii startu w biegu kobiet zmierzą się między innymi – rekordzistka Polski w biegu na 200 metrów U16 – Zofia Tomczyk, czwarta zawodniczka mistrzostw Europy na 200 metrów, srebrna medalistka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy – Maria Jarosińska, czy też mistrzyni Polski w biegu na 600 metrów z hali – Lena Pajęcka.

100 metrów mężczyzn także będzie nie lada widowiskiem. W jednym biegu wezmą udział uczestnicy mistrzostw Europy – Michał Gorzkowicz oraz Tomasz Bajraszewski – ich ubiegłoroczny występ podczas 1 MILI zaowocował uzyskaniem minimów na imprezę międzynarodową w Jerozolimie.

Mocna mila

Podopieczni Fundacji Zdrowy Ruch specjalizujący się w średnich dystansach pobiegną na dystansie jednej mili, czyli 1609,34 m. To dystans bardzo popularny w krajach anglosaskich i rozwijający się w Polsce. Młodzi biegacze staną na starcie w serii VIP u boku gwiazd sportu i show biznesu. W serii pobiegną między innymi Aleksandra Wiśniewska – rekordzistka Polski na 1000 metrów U20, Zuzanna Wiernicka  – posiadaczka najlepszego wyniku na świecie w hali na 2000 metrów czy też Bartosz Kitliński – uczestnik ubiegłorocznych Mistrzostw Świata U20 w Kolumbii. To będzie świetna okazja zobaczyć w akcji wschodzące gwiazdy sportu.

Spotkanie z darczyńcami

Udział stypendystów Programu „Wybiegaj w Przyszłość” będzie miało ogromne znaczenie dla uczestników imprezy 1 MILA, bowiem Fundacja Zdrowy Ruch funduje część stypendiów dzięki środkom z przekazanych przez nich cegiełek podczas zakupu pakietów startowych .

– Darczyńcy mogą spotkać się z młodymi biegaczami, przybić im piątkę, porozmawiać czy też zobaczyć ich trofea. To będą niesamowicie wzruszające chwile – zapowiadają organizatorzy.

Na listach startowych jest już ponad 1,5 tysiąca biegaczy i lista cały czas zapełnia się tworząc tym samym jeden z największych mityngów lekkoatletycznych w Polsce. Zapisy trwają na stronie 1MILA.pl. Do imprezy pozostały dwa tygodnie – już 3 czerwca prawdziwe sportowe święto.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch