Bieg Bohaterów już w ten weekend

Do rozpoczęcia kolejnej odsłony Biegu Bohaterów pozostało już kilka dni. Wyjątkowe wydarzenie upamiętniające 100. rocznicę powrotu Śląska do Polski odbędzie się już 19 czerwca.

Trasa Biegu Bohaterów będzie miała symboliczną długość jednej dziesiątej maratonu (4,2 km). Prowadzić będzie ona od Pomnika Powstańców Śląskich w centrum Katowic do mety w Parku Śląskim przy Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich. Bieg wystartuje w niedzielę, 19 czerwca o godzinie 18:15.

Organizowany przez fundację Silesia Pro Active Bieg Bohaterów upamiętni okrągłą rocznicę przyłączenia Śląska do Polski. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku rzesza mieszkańców w obecności m.in. Wojewody Śląskiego, Józefa Rymera oraz Wojciecha Korfantego powitała na moście w Szopienicach Wojsko Polskie. Pochód ten był zwieńczeniem powstańczych walk oraz plebiscytów.

– Sto lat później fundacja Silesia Pro Active zaprasza biegaczy do upamiętnienia tego wydarzenia. Tak jak dawniej witano bohaterów czasu wojny, tak teraz w centrum Katowic uhonorowani zostaną właśnie biegacze, bohaterowie czasu pokoju. Zapisy na bieg są już zamknięte, ale każdy mieszkaniec może przyjść, kibicować biegowym bohaterom i świętować 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy – zachęcają organizatorzy.

Partnerami biegu są Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Muzeum Śląskie, Park Śląski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Źródło: Silesia Pro Active