Dla kogo polecane są izolaty białek serwatkowych?

Białko ma ogromne znaczenie dla organizmu, zwłaszcza w trakcie budowania masy mięśniowej. Dostarczanie odpowiedniej ilości białka w zbilansowanej diecie nie jest wcale proste. Kiedy warto sięgnąć po białka serwatkowe?

W parze z intensywnymi treningami powinna iść zawsze dobrze skomponowana dieta. Tylko kompleksowe podejście do sportu wiązać się będzie z oczekiwanymi efektami. O ile z dostarczaniem odpowiedniej ilości węglowodanów czy tłuszczy nie ma zazwyczaj problemu, tak białko bywa kłopotliwe. Znasz ten problem? Rozwiązaniem jest włączenie do diety produktów znanych jako izolaty białek serwatkowych. Są to suplementy bardzo popularne wśród amatorów sportów siłowych. Czym wyróżniają się wspomniane produkty? Kto w szczególności powinien się zdecydować na stosowanie białka serwatkowego?

Białko serwatkowe – jak powstaje?

Serwatka to produkt uboczny, który powstaje w trakcie produkcji sera. Płyn ten zawiera przede wszystkim szybko trawione białka, zwane właśnie białkami serwatki. Wraz z kazeiną, uznaje się je za wysokiej jakości białka, gdyż bogate są we wszystkie najważniejsze aminokwasy. Co dodatkowo wyróżnia serwatkę? Otóż należy do najbardziej odżywczych i łatwo przyswajalnych białek, których trawienie nie sprawia trudności naszemu organizmowi. Sproszkowana wersja serwatki wykorzystywana jest między innymi do produkcji suplementów, po które chętnie sięgają sportowcy. Izolaty białka serwatkowego pozbawione są laktozy oraz wszelkich zanieczyszczeń, które mogą powodować problemy trawienne.

Białka serwatkowe występują w dwóch wersjach, jako koncentrat oraz izolat białka serwatkowego. Ten drugi charakteryzuje się niższą zawartością cukru i tłuszczy. Ponadto, umożliwia szybsze przyswojenie cennych aminokwasów, co przekłada się na lepszą regenerację mięśni po wysiłku.

Dla kogo polecane są białka serwatkowe?

Izolat białka serwatkowego to produkt, który dostępny jest na rynku suplementów od wielu już lat.  Są popularne głównie wśród sportowców, którzy trenują sporty siłowe. Z czego to wynika? W trakcie treningu siłowego organizm pobiera energię nie tylko z tłuszczu, ale też z mięśni. Stosując izolat białka serwatkowego bezpośrednio po treningu, można zapobiec redukcji tkanki mięśniowej. Jest to bez wątpienia najszybszy sposób na dostarczenie białka. Dlatego też po wspomniany suplement chętnie sięgają osoby, którzy prowadzą szybki tryb życia. Izolat białka serwatkowego to produkt polecany także w trakcie redukcji. Dostarczanie odpowiedniej ilości białka przekłada się na mniejszy apetyt. Co za tym idzie, po spożyciu białka nie odczuwa się tak szybko głodu. Sprzyja to gubieniu nadprogramowych kilogramów.

Kiedy najlepiej spożywać białko serwatkowe? Optymalna pora to czas bezpośrednio przed i po treningu. Można także z powodzeniem sięgnąć po nie w przypadku nieplanowanej, zbyt długiej przerwy między posiłkami. Ważne, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki, gdyż nadmiar białka może wiązać się ze skutkami ubocznymi.

red

materiał partnera