Obowiązkowe wyposażenie roweru – co to takiego? 

Do obowiązkowego wyposażenia należą odpowiednie światła, hamulec i klakson. 

Wraz z rowerem musisz mieć następujące elementy:

– sygnał dźwiękowy, np. dzwonek,
– hamulec – co najmniej jeden działający hamulec,
– światło tylne – co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe, świecące światłem ciągłym lub migającym,
– światło przednie – co najmniej jedno białe lub żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym.

Co ważne, urządzenia te nie muszą być zamontowane na stałe, ale należy je mieć przy sobie na wypadek kontroli. Tylko czerwone tylne światło odblaskowe musi być zamontowane na stałe. Pozostałe mogą być dołączone i podłączone, ponieważ światła emitujące światło muszą być włączone po zmroku, wtedy za brak sprawnych świateł można zapłacić mandat. Można więc bezpiecznie przewozić dołączone lampy zasilane bateriami, które montuje się dopiero po zmroku. W Adventure Sport znajdziesz profesjonalne  elementy, takie jak Julbo Vermont Classic.

Jakie ubranie dla rowerzysty?

Odpowiednie ubranie dla rowerzysty to takie, które jest wygodne, lekkie i oddychające. Podczas jazdy na rowerze należy pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego warto zaopatrzyć się w kask oraz odblaskowe elementy. Dobrze dobrane ubranie pozwoli Ci cieszyć się każdym kilometrem! Najważniejszym elementem ubioru rowerzysty jest kurtka. Powinna być wykonana z materiału, który chroni przed wiatrem i deszczem, ale jednocześnie pozwala skórze oddychać. Kurtki rowerowe mają często dodatkowe elementy odblaskowe, dzięki którym jesteś widoczny na drodze.

Spodnie rowerowe powinny być elastyczne i dobrze dopasowane. Nie mogą być zbyt luźne, ponieważ mogą się zahaczać o pedały albo o siodełko. Spodnie rowerowe są często wykonane z tkaniny, która ma właściwości antybakteryjne i oddychaj ące.

Koszulka rowerowa powinna być wykonana z materiału, który jest oddychający i chłodzący. Możesz także kupić koszulkę z ochroną UV, jeśli planujesz jeździć rowerem w słoneczne dni. Niektóre koszulki mają także dodatkowe kieszenie na plecach, co jest bardzo przydatne podczas długich wycieczek rowerowych.

Pasujące ubrania na rower to przede wszystkim te, które są wygodne i bezpieczne. Najważniejsze jest to, aby ubrać się tak, by nie przeszkadzało to podczas jazdy. Dobrze dobrane ubranie pozwoli Ci poruszać się swobodnie i komfortowo, a także zmniejszy ryzyko urazów.

Warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów przy wyborze stroju na rower. Pamiętaj o tym, że musi on spełniać kilka warunków. Powinien być:

– wygodny – nie może ograniczać ruchów ani powodować dyskomfortu;
– bezpieczny – materiały muszą chronić ciało przed urazami i otarciami;
– odpowiednio wentylowany – skóra podczas wysiłku się poci, a odzież nie może blokować przepływu powietrza;
– dostosowany do panujących warunków atmosferycznych.

W sezonie letnim szczególną uwagę należy zwrócić na ostatni punkt. Pamiętaj, że w upalne dni lepiej jeździć rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. W takich warunkach warto sięgnąć po lekkie i przewiewne materiały. Sprawdzonymi rozwiązaniami są syntetyki oraz tkaniny bambusowe.

W sezonie zimowym rowerzyści muszą się skupić na ochronie przed chłodem i wiatrem. Najważniejsze są więc kurtka i spodnie. Kurtka powinna być wykonana z materiału, który dobrze chroni przed wiatrem, a jednocześnie jest oddychający. Spodnie natomiast powinny mieć dodatkową warstwę izolacyjną, np. z polaru. Dzięki temu będziesz się czuł komfortowo nawet podczas długich godzin jazdy.

artykuł sponsorowany

fot. Pexels.com