Południowy Tyrol i Dolomity dla biegaczy. Jakie zawody na północy Włoch? [LISTA]

Dla niektórych włoski Południowy Tyrol i Dolomity to destynacja narciarska, dla innych miejsce na letni urlop pełen różnych aktywności. Ale jest też grupa osób, która wybiera konkretny sport: bieganie. W regionie odbywają się liczne zawody i wydarzenia zarówno dla amatorów lekkich tras wśród pięknych górskich szczytów, jak i bardziej „hardkorowych” opcji. Poniżej lista najważniejszych zawodów biegowych na północy Włoch.

Südtirol Ultra Skyrace 

Biegaczy spragnionych ekstremalnych wrażeń nie może zabraknąć w wakacje w Bolzano. W ostatni weekend sierpnia odbędzie się tam kolejna edycja Südtirol Ultra Skyrace, najdłuższego i najtrudniejszego biegu górskiego w Południowym Tyrolu. Jego uczestnicy mają do pokonania 119 kilometrów trasy górskiej. Organizatorzy oferują także krótsze trasy dla mniej ekstremalnych biegaczy: 63 km, 45 km oraz 27 km.

Strona wydarzenia

Stelvio Marathon

Drugi najwyższy bieg górski w Europie odbywa się w Południowym Tyrolu – w tym roku 27 lipca. W trakcie maratonu Stelvio uczestnicy muszą pokonać 21 kilometrów górskich tras, by przekroczyć metę na szczycie sławnej przełęczy Stelvio, która znajduje się na wysokości 2 758 m n.p.m.  Nagroda za wysiłek jest równie spektakularna – uczestnicy będą mogli nasycić oczy przepięknym widokiem wokół masywu Ortler!

Strona wydarzenia

Brixen Marathon

Brixen Marathon to jedno z najważniejszych wydarzeń dla biegaczy w Południowym Tyrolu, odbywające się w pierwszych dniach lipca. Do wyboru jest aż pięć tras i poziomów trudności: 4,2-kilometrowy Brixen Women Run, który połączony jest ze zbiórką charytatywną; malowniczy Villnöss Dolomiten Run (22 km), czyli bieg w tle, zapierającej dech w piersiach, sławnej doliny Villnöss/Val di Funes; Dolomites Ladinia Trail (29 km), w trakcie którego uczestnicy pokonają przepiękną dolinę Val Badia; Brixen Dolomiten Marathon, 45-kilometrowy bieg przez Dolomity oraz Dolomites Ultra Trail, wyścig zespołowy, w którym do pokonania jest trasa licząca 84 kilometry.

Strona wydarzenia

Drei Zinnen Alpine Run

Sport. Emocje. Natura. To hasła przewodnie jednego z najpiękniejszych biegów alpejskich – Drei Zinnen Alpine Run, który w tym roku (10 września) będzie obchodził swoją 25. rocznicę. Uczestnicy, którzy pokonają 17-kilometrowy dystans, są nagradzani zapierającym dech w piersiach widokiem trzech majestatycznych szczytów Three Peaks królujących nad horyzontem.

Strona wydarzenia

Alpe di Siusi Half Marathon

3 lipca odbędzie się 9. edycja Alpe di Siusi Half Marathon, biegu przez jedno z największych górskich pastwisk Europy. Ten malowniczy wyścig zaczyna się i kończy w miejscowości Compaccio, a 700 uczestników ma do pokonania 21 kilometrów trasy przez przepiękne Dolomity.

Strona wydarzenia

 Skymarathon Rosengarten Schlern

Długi, ciężki, fantastyczny – tak o Rosengarten Shlern Marathon mówią jego organizatorzy. Odbywa się wokół gór Cantinaccio. Bieg zaczyna się i kończy w Tiers a uczestnicy mają do wyboru jedną z dwóch tras, o długości 36 lub 45 kilometrów. Wystartować może każdy, kto czuje się na siłach! Zbiórka 9 lipca 2022 r.!

Strona wydarzenia

Resia’s Lake Race

Resia to największe Jezioro Południowego Tyrolu. Okalają je jedne najbardziej malowniczych szlaków rowerowych i górskich regionu. I to właśnie tutaj 16 lipca odbędzie się Resia’s Lake Race, bieg 15,3-kilometrową trasą wytyczoną wokół jeziora.  Od północy rozpościera się malowniczy widok na Alpy Szwajcarii i Austrii, zaś patrząc na południe można podziwiać majestatyczne góry Ortlers i Gran Zebru. Bieg wokół jeziora Resia nie bez powodu uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych wyścigów regionu.

Strona wydarzenia

Ultental Valley Farm Run   

Dolina Ultental jest jedną z najbardziej niezwykłych w Alpach. Malownicze wzniesienia, samotne góry i tradycyjne domy z drewnianymi płotami pozwalają poczuć prawdziwego ducha Południowego Tyrolu. Najlepszym sposobem na dogłębne poznanie doliny jest udział w corocznym Ultental Valley Farm Run, który odbędzie się 24 lipca. Pokonanie 8-kilometrowej trasy zostawia dość energii, by korzystać z wszystkich atrakcji organizowanych tego dnia w tym miejscu.

Strona wydarzenia

Dobbiaco Night Run

Wydarzenie zapoczątkowane przez grupę turystów – miłośników nocnych wspinaczek – a teraz już kultowe. 14 sierpnia odbędzie się już po raz czterdziesty piąty! W dziesięciokilometrowym nocnym biegu może wziąć udział każdy, kto czuje się na siłach. Dodatkową atrakcją jest 2,4 – kilometrowa trasa dla dzieci.

Strona wydarzenia

Potato Run

W Bolzano już po raz dwudziesty piąty odbędzię się „Potato Run” czyli bieg… ziemniaczany. Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie jest to wyścig w workach, tylko ponad 17-kilometrowy bieg, zaczynający się w miejscowości Bruneck/Brunico, a kończący w Campo Tures. Każdy może uczestniczyć, ale warto wiedzieć, że zawody cieszą się dużą popularnością wśród lokalnych mieszkańców, dlatego czeka nas twarda rywalizacja. Start: 27 sierpnia.

Strona wydarzenia

Latemar Mountain Race

W tym roku po raz dziesiąty odbędzie się Latemar Mountain Race, 25-kilometrowy wyścig przez szczyty Latemar. Dla mniej zaprawionych biegaczy górskich dostepna jest także 15-kilometrowa trasa, Trail Experience. Zawody zostaną zorganizowane 11 września.

Strona wydarzenia

Soltn Half-Marathon

Ostatnim w naszym zestawieniu jest Soltn Half Marathon, który w tym roku będzie miał swoją 21. edycję. Ponad 20-kilometrowy bieg przez wzgórza i lasy Soltn dostarczają niezwykłych wrażeń wszystkim uczestnikom – i widzom. Wydarzenie odbędzie się 25 września 2022 roku, powinno być idealnym zwieńczeniem sezonu letniego.

Strona wydarzenia

mat pras.

fist. Wisthaler Photography