A może Skyrunning na Kakukazie? Gruzja czeka na biegaczy górskich z Polski

Kazbegi to chyba najbardziej popularny cel wycieczek w całej Gruzji. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim niewielkiemu klasztorowi Cminda Sameba (Świętej Trójcy), który położony jest powyżej miasta, na malowniczym wzgórzu. W pierwszą niedzielę września miejscowość ta stanie się mekką dla biegaczy górskich, którzy wezmą udział w Kazbegi Mountain Marathon.

Kazbegi Mountain Marathon to wysokogórska impreza biegowa, która co roku odbywa się w Parku Narodowym Kazbegi. Biegacze z całego świata mają okazję poznać dzikość i dziewiczą naturę Wielkiego Kaukazu.

Niezwykłe trasy

4 września odbędzie się dwunasta edycja imprezy. W tym roku uczestnicy będą rywalizować na czterech dystansach dostosowanych do poziomu sportowego doświadczenia. Doświadczonym biegaczom organizatorzy polecają zawody w formułach Extreme – (28km i 2300m przewyższenia, najwyższy punkt – 3653m n.p.m.- obóz bazowy Mt. Kazbegi) i SkyRace (15km oraz 1300m przewyższenia, najwyższy punkt – 3014m n.p.m.).

Dla początkujących i entuzjastów outdooru przeznaczone są trasy: Trail o długościach 10km (900m przewyższeń, najwyższy punkt 2700 m n.p.m.) i Fun Run o na dystansie 4km z 300m przewyższenia, najwyższy punkt 2170m n.p.m.).

– We wrześniu sceneria Kaukazu jest oszałamiająca, ale jeden widok szczególnie przyciąga wzrok. Od północnego zachodu, szczyt Kazbek (5054m) spogląda w dół na poszukiwaczy przygód z całego świata. Jest królową gór, hipnotyzującą, ale… jednocześnie zimną i arogancką. Wielu odważyło się rzucić jej wyzwanie i wspiąć się po stromych, technicznych ścieżkach, ale tylko nieliczni są na tyle szaleni, aby po nich biegać – podkreślają organizatorzy Kazbegi Mountain Marathon.

Kazbegi Mountain Marathon jest członkiem ITRA i ma status biegu kwalifikacyjnego UTMB World Series. Za udział w zawodach Extreme można zdobyć – ITRA 2, UTMB 50K, a w SkyRace – ITRA 1, UTMB 20K.

Jak dojechać do Kazbegi z Polski?

Kazbegi znajduje się 150 km na północ od Tbilisi. Do stolicy Gruzji łatwo jest dostać się samolotem, latają tam Ryanair i WizzAir. Z tego miejsca podróż do Kazbegi najlepiej odbyć samochodem, zwłaszcza w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, kiedy na drogach nie ma śniegu. Przejazd z Tibilisi do Kazbegi nie powinien zająć więcej niż 1,5 godziny.

Baza noclegowa na miejscu jest bardzo bogata. Dostępne są różne opcje zakwaterowania, począwszy od rodzinnych pensjonatów po 5-gwiazdkowe hotele.

Jak się zapisać na biegi?

Zapisy na wszystkie biegi w ramach Kazbegi Mountain Marathon prowadzone są na stronie www.tkt.ge/km2022. Wysokość wpisowego waha się od 60 zł do 350 zł w zależności od wybranego dystansu.

Co ważne, chętni do startu na trasie Extreme najpierw muszą przejść wstępną rejestrację na stronie www.traillab.ge/kea, aby organizatorzy mogli ocenić gotowość zgłaszającego się do udziału w tym wymagającym biegu.

Więcej informacji o Kazbegi Mountain Marathon można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy oraz na Facebooku.

Źródło: TrailLab