Przygoda, survival i historia. Startuje pierwsza edycja Crossu Fortecznego w Warszawie

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników biegów przygodowych i survivalowych!  W sobotę, 17 września na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Warszawie odbędzie się premierowa edycja Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego. Uczestnicy zmagań w klimacie militarnym pokonają dystans około 5 kilometrów.

Bieg w militarnym klimacie

Organizatorzy Przeszkodowego Biegu Hutnika oferują udział w kolejnej imprezie przeszkodowo-przygodowej, która wyróżnia się nietypową scenerią i miejscem. Teren Muzeum Techniki Wojskowej przy ulicy Powsińskiej 13 w Warszawie znany jest z szerokiej ekspozycji sprzętu ciężkiego Wojska Polskiego i armii obcych. Podczas Crossu Fortecznego znajdujące się tam czołgi, samoloty czy wozy bojowych staną się przeszkodami, które uczestnicy będą musieli pokonać. Trasa będzie miała długość około 5 kilometrów.

Śmiałkowie będą startować na własną odpowiedzialność. Nie będzie łatwo, a zmierzenie się z ciężkim sprzętem będzie wymagać skoczności, czujności czy gibkości – wylicza Sławek Jagnyziak, dyrektor sportowy Crossu Fortecznego.

Nie zabraknie też naturalnych przeszkód wynikających z ukształtowania terenu. Na trasie pojawią się między innymi: ostre zakręty, barierki, zasieki, górki oraz wyzwania wymagające kontaktu z zimną wodą.  Cały bieg zostanie utrzymane w militarnym klimacie, co odpowiada specyfice tego miejsca. Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, startujących co kilkanaście minut. Prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna oraz militarna.

Internetowe zapisy do biegu prowadzone są na stronie zapisyonline.pl. Na imprezie obowiązuje limit 200 uczestników. Do końca czerwca opłata startowa wynosi 70 złotych, od początku lipca wzrośnie o 20 złotych.

W hołdzie obrońcom i pamięci Janusza Kusocińskiego

Termin rozgrywania biegu nie jest przypadkowy. 17 września 1939 roku rozpoczęła się sowiecka inwazja na Polskę podczas II wojny światowej.

Organizacja biegu w 83. rocznicę tego wydarzenia to doskonała okazja do oddania hołdu dzielnym, polskim obrońcom, którzy oddali swoje życie za ojczyznę – dodaje Sławek Jagnyziak.

Cross poświęcony jest pamięci Janusza Kusocińskiego. Okazuje się bowiem, że wybitny polski lekkoatleta, mistrz olimpijski z Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 km, bronił stolicy przed wojskami sowieckimi na terenie Fortu IX Twierdzy Warszawa, zostając ciężko ranny. Upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk.

Poza biegiem planowany jest piknik historyczny dla mieszkańców Warszawy, na który wstęp będzie bezpłatny.

Współorganizatorami Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego są: Muzeum Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Źródło: Projekt Komunikacja