Już dzisiaj Chudy Wawrzyniec w Beskidzie Żywieckim. Znów wyłoni mistrzów Polski

W sobotę, 13 sierpnia podczas Chudego Wawrzyńca w Beskidzie Żywieckim o medale rywalizować będą najlepsi biegacze ultra w kraju. Na trasę 80 km z Rajczy do Ujsoł powrócą m.in. Kamil Leśniak i Katarzyna Wilk, czyli ubiegłoroczni zwycięzcy Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie.

Chudy Wawrzyniec to bieg o ciekawej formule. Biegacze, którzy staną w sobotę o godz. 4:00 na starcie, dopiero po 40 km zdecydują, którą trasą pobiegną. Mogą wybrać wersję najkrótszą – 52 km. Mogą pobiec na wspomniane już 80 km. A mogą spróbować swoich sił na 100 km. Z kolei w niedzielę odbędzie się Mała Rycerzowa na 20 km oraz pierwsza edycja inov-8 Muńcuł Vertical (1 km).

Dla kogo medale?

Najwięcej emocji zapewni walka o tytuł mistrzyni i mistrza Polski.

– Przyjadę do Rajczy prosto z urlopu. Stanę na starcie z zamiarem walki o jak najlepsze miejsce i wynik, a na ile tego dnia będzie mnie stać okaże się w sobotę. W ultra wszystko jest możliwe – i dobre, i złe. Mam nadzieję, że właśnie dobre mnie spotka i będą siły na rywalizację – mówi skromnie broniąca tytułu mistrzyni Polski – Katarzyna Wilk, która w ubiegłym roku potrzebowała 9 godzin 19 minut na ukończenie 80-kilometrowej trasy Chudego Wawrzyńca.

Wśród rywalek Katarzyny Wilk jest m.in. Dominika Stelmach – mistrzyni Polski w ultra z 2020 roku, a także Paulina Tracz – zwyciężczyni rozegranego przed trzema tygodniami Tatra Sky Marathonu. W rywalizacji mężczyzn będzie niemniej ciekawie. Poza wspomnianym Kamilem Leśniakiem – ubiegłorocznym zwycięzcą, na starcie pojawią się m.in. Tomasz Skupień – drugi przed rokiem na Chudym, Maciej Dombrowski – piąty zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Polski.

Bogactwo dystansów

Trasa 80 km to +3825 m podejść i podbiegów. Dystans 100+ to +4825 m , a ukończenie trasy 50+ oznacza pokonanie +2525 m. Niedzielna Mała Rycerzowa to +1150 m, a Vertical – +415m. Bieg odbywa się w formule bez supportu. Dodatkowym wydarzeniem będą niedzielne zawody dla dzieci i młodzieży – Chudy Hulajnik.

Na każdym z dystansów są jeszcze miejsca, a zapisy będą możliwe w biurze zawodów.

Źródło: Fundacja Krok do Natury