Gdańsk Maraton nie odbędzie się w 2023 roku. Powodem pieniądze

Gdański Ośrodek Sportu przekazał, że w 2023 roku nie zorganizuje siódmej edycji Gdańsk Maratonu. Powodem ma być ograniczony budżet, który ma zostać przeznaczony na inne wydarzenia sportowe, również biegowe.

W Gdańsku zaciskają pasa

W tym trudnym okresie związanym z koniecznością wprowadzania oszczędności budżetowych, wysoką inflacją oraz rosnącymi cenami energii, środki, jakimi będziemy dysponować po wdrażanym na bieżący rok wariancie oszczędnościowym niestety nie pozwolą na zorganizowanie wydarzenia, na które z pewnością czeka wiele osób – informuje Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. – Jednocześnie deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, żeby cieszący się ogromną popularnością maraton wrócił do kalendarza startowego najszybciej, jak to tylko będzie możliwe – dodaje.

Historia Gdańsk Maratonu rozpoczęła się w 2015 roku. W latach 2020 i 2021 roku impreza nie odbywała się z powodu pandemii koronawirusa. Bieg wrócił do kalendarza w 2022 roku, ale jak widać tylko na jeden rok. Tym razem na przeszkodzie w organizacji zawodów stanęła szalejąca inflacja i wzrost kosztów.

Rekord frekwencji w Gdańsku padł w 2017 roku, gdy do mety dotarło 2377 biegaczy. Najwięcej zwycięstw w stolicy Pomorza na koncie ma Rafał Czarnecki, który najlepszy był w 2017, 2018 i 2019 roku. W tym ostatnim starcie maratończyk z Bliżyna ustanowił rekord trasy, który wynosi 2:23:14.

Gdańsk Maraton to kolejny po Wrocław Maratonie bieg na dystansie 42,195 km, który został odwołany z powodów ekonomicznych. Wcześniej pod znakiem zapytania stanęła przyszłość innego trójmiejskiego biegu – Maratonu Solidarności osieroconego przez zmarłego w lipcu ubiegłego roku Kazimierza Zimnego, wieloletniego dyrektora tej imprezy. Ostatnia stacjonarna edycja tego wydarzenia odbyła się w 2019 roku.

Maratonu nie będzie, ale Gdańsk będzie biegał

Gdańsk Maraton znika z wiosennego kalendarza, ale w zamian pojawią się nowe imprezy, również te adresowane do biegaczy. Zapowiedziana została inicjatywa pod nazwą „Gdańsk Biega z Mistrzem”, która obejmować ma treningi z Radosławem Dudyczem oraz serię zawodów biegowych z cyklu #RUNGDN: Wyspa Sobieszewska (25 lutego), Strzyża (15 kwietnia), Trójmiejski Park Krajobrazowy w Oliwie (27 maja), Park Oruński (7 października), Hevelianum (28 października).

Oprócz tego 17 września odbędzie się 61. edycja Biegu Westerplatte na dystansie 10 km, a jesienią powrócić ma w odświeżonej odsłonie impreza Gdańsk Biega w formule run for fun.

Katalog nowości uzupełnić mają zawody typu OCR. Trwają intensywne prace nad projektem tej imprezy. Po przerwie spowodowanej pandemią powróci również Cross Duathlon. Tym razem odbywać ma się w dogodniejszym, wiosennym terminie (22 kwietnia).

Organizatorzy jednocześnie podkreślają, że na wszystkie powyższe imprezy sportowe wydadzą prawie tyle samo, co na ewentualną organizację Gdańsk Maratonu.

red

fot. Gdański Ośrodek Sportu