Maraton w Monachium już za dwa tygodnie. Oficjalnych powołań PZLA wciąż brak

Maraton na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Monachium już za dwa tygodnie, a Polski Związek Lekkiej Atletyki wciąż oficjalnie nie ogłosił składu reprezentacji. Przez ostatnie trzy tygodnie na obozie w Jakuszycach trenowali zawodnicy, którzy prawdopodobnie pobiegną w Niemczech. Jednak oficjalnych powołań brak. 

Kto żyje w świecie fantazji?

Obóz przygotowawczy w Jakuszycach rozpoczął się 8 lipca i trwał do 29 lipca. W zgrupowaniu uczestniczyło czterech maratończyków (Kamil Jastrzębski, Adam Nowicki i Arkadiusz Gardzielewski, Kamil Karbowiak) oraz pięć maratonek (Aleksandra Lisowska, Monika Jackiewicz, Izabela Paszkiewicz, Katarzyna Jankowska, Angelika Mach). Zawodnikom towarzyszyli trenerzy Jacek Wosiek i Marek Jakubowski.

– Każdy z zawodników, który uczestniczył w obozie w Jakuszycach na tę chwilę „domniema” startu na ME. Zostały dwa tygodnie do imprezy docelowej – oficjalnego pisma dotyczącego składu reprezentacji w dalszym ciągu brak – napisał w weekend mediach społecznościowych jeden z biegaczy, który był na zgrupowaniu. – Okres absolutnego minimum przygotowania do maratonu to 8 tygodni. Zostawię to bez komentarza. Czasami się zastanawiam, czy ja żyję w świecie fantasy czy działacze? – dodał.

Maraton w ramach Mistrzostw Europy w Monachium odbędzie się 15 sierpnia. Start biegu kobiet zaplanowano na godzinę 10:30. Godzinę później na trasę wyruszą mężczyźni.

Jaka kadra na maraton?

Polski Związek Lekkiej Atletyki ma prawo wysłać na mistrzostwa do Monachium kadrę złożoną z 12 zawodników – 6 kobiet i 6 mężczyzn. Jak pokazuje lista uczestników zgrupowania najpewniej jednak nie wykorzysta wszystkich miejsc i prawdopodobnie wydeleguje 9-osobową ekipę. Wąski, zaledwie 4 osobowy skład kadry mężczyzn wynikać ma m.in. z kontuzji trapiących Krystiana Zalewskiego i Marcina Chabowskiego.

O poszerzenie składu kadry apelowali w mediach społecznościowych do PZLA m.in. Iwona Bernardelli, a także Mariusz Giżyński, który opowiadał o tym również w „Biegowych Podcastach”.

Wysłaliśmy zapytanie do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co stoi na przeszkodzie ogłoszenia oficjalnej listy maratończyków powołanych na Mistrzostwa Europy. Jeśli dostaniemy odpowiedź, zaktualizujemy ten artykuł.

md