45. Bieg Lechitów z Ostrowa Lednickiego do Gniezna już za tydzień

Wielkimi krokami zbliża się 45. edycja Biegu Lechitów, którego uczestnicy w niedzielę, 18 września tradycyjnie pokonają trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Na liście startowej biegu głównego jest ponad 2 tysiące zawodników. Jak informują organizatorzy, wciąż można dołączyć.

Bieg Lechitów to najstarszy półmaraton w Polsce, który swą historię rozpoczął w 1978 roku. W tym roku impreza obchodzi zatem 45-lecie. Najstarsze polskie kroniki mówią, że drogą, którą wyznaczona została trasa biegu, Otton III pielgrzymował w 1000 roku do Gniezna, do grobu św. Wojciecha. Dziś u podnóży gnieźnieńskiej katedry znajdzie się strefa finishera oraz biegowe miasteczko.

W niedzielę, 18 września całe rodziny znajdą tu coś dla siebie. Będzie m.in. wioska średniowiecznych wojów, tor przeszkód dla przedszkolaków – Staropolskie Igrce Małych Lechitów. Oprócz biegu głównego na dystansie 21,097 km (trasa z atestem PZLA), wystartuje również „Piątka Lechitów” (5 km) dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją biegową przygodę lub z jakiegoś powodu ich forma nie pozwala pokonać dłuższego dystansu.

Zlot gwiazd w Gnieźnie

Na placu Św. Wojciecha swoją metę będą miały również Biegi Młodzieżowe. Tego dnia fani biegania będą mieli okazję spotkać w Gnieźnie i porozmawiać z wybitnymi polskimi lekkoatletami. Swoją obecność zapowiedziały m.in. Joanna Jóźwik oraz Sofia Ennaoui – specjalizujące się w biegach średniodystansowych medalistki Mistrzostw Europy, a także Jan Huruk uznany za najlepszego polskiego maratończyka stulecia. Po raz kolejny do Gniezna przyjadą Małgorzata Sobańska – olimpijka z Atlanty i Aten, wieloletni zawodnik i trener, mistrz Polski w biegu na 10 km – Zbigniew Nadolski.

– Wystartujemy raptem za 10 dni! Do udziału w 45. Biegu Lechitów zgłosiło się już 2 tysiące osób, a zapisy wciąż trwają. Piękny pamiątkowy medal jubileuszowej edycji Biegu Lechitów to tylko jeden z argumentów by pojawić się na starcie i przekroczyć metę w Gnieźnie. Niepowtarzalny klimat, atmosfera dopingujących kibiców, pozytywnie udzielają się każdemu i na długo pozostają w pamięci uczestników Biegu Lechitów – powiedział Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów

Zapisy trwają

Internetowe zapisy prowadzone będą na stronie bieglechitow.pl do 12 września. Pakiet startowy na półmaraton aktualnie kosztuje 130 złotych. Za udział w „Piątce Lechitów” należy zapłacić 125 złotych. Do 15 września czynne będą zapisy na Biegi Młodzieżowe. Obowiązuje wpisowe w wysokości 30 złotych.

Źródło: Klub Sportowy Altom Gniezno