Adam Nowicki poza podium w Uściu nad Łabą

Niemiec Sebastian Hendel i Ukrainka Valeriia Zinenko wygrali półmaraton w czeskim Uściu nad Łabą. Adam Nowicki uplasował się tuż za podium. Bieg ukończyło prawie 1,3 tysiąca uczestników.

„Dziś było pod prąd”

Jak pokazują międzyczasy, Nowicki otworzył bieg mocno pokonując pierwszą „piątkę” w 14:51, a „dychę” w 30:05. Potem jednak opadł z sił i stracił kontakt z czołówką. Ostatecznie do mety dotarł jako czwarty.

– W tym sezonie zazwyczaj podczas startów samopoczucie mówiło mi, że „płynę z falą”. Dziś zdecydowanie było „pod prąd”. Wycisnąłem 1:04:36 zajmując miejsce tuż za podium. Półmaraton bezpośrednio po przełajach nie biega się łatwo. Sprawdziłem i nie polecam – napisał Adam Nowicki w mediach społecznościowych.

Półmaraton w Uściu nad Łabą wygrał Niemiec Sebastian Hendel, który uzyskał wynik 1:02:52. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Vitalij Shafar (1:03:01), a trzecie Rumun Stefan Iulius Gavril. Wśród kobiet zwyciężyła Valeria Zinenko (1:10:55) z dużą przewagą nad Czeszkami Kristiną Mäki (1:13:57) i Gabrielą Veigertovą (1:16:10).

Lider tabel

Adam Nowicki to lider tegorocznych polskich tabel na dystansie półmaratonu w tym sezonie. Na początku maja w Weronie uzyskał czas 1:02:51, który jest jego nowym rekordem życiowym i trzynastym najlepszym rezultatem na polskiej liście wszech czasów. Po tej formie nie zostało wiele śladu, bo za 32-letnim zawodnikiem MKL Szczecin intensywny okres startów.

W sierpniu Nowicki pobiegł maraton na Mistrzostwach Europy w Monachium (2:15:21), na początku września wygrał 7. adidas Nocny Półmaraton Praski (1:04:14), a do Uścia nad Łabą przyjechał prosto z biegów przełajowych.