Barbara Prymakowska znów Mistrzynią Świata. To „Najszybsza Babcia Świata”

78-letnia Barbara Prymakowska wywalczyła złoty medal w kategorii K75 podczas 21. Mistrzostw Świata Masters w Biegach Górskich, które odbyły się w Clonmel Town w Irlandii. To kolejny sukces „najszybszej babci świata” z Tarnowa, która zadziwia swoją sprawnością i wytrzymałością.

Polka ścigała się na około 9-kilometrowej trasie w stylu anglosaskim. Do mety dotarła z wynikiem 1 godzina i 16 sekund. Zdecydowanie wygrała rywalizację w kategorii wiekowej 75-79. Kolejne miejsca zajęły Brytyjki Margaret Wikeley (1:30:30) i Anne Hewitt (1:147:47).

– Moje ósme ściganie światowe – randka w ciemno. Nie znałam biegaczek, z którymi rywalizowałam. Zawsze towarzyszą mi emocje i chęć wygranej. Godnie reprezentowałam Polskę. Trasa urozmaicona, niełatwa, mocne podbiegi i zbiegi po ruchomych kamieniach. Przelotny deszczyk i 11 stopni to to co lubię. Bezcenną nagrodą było wysłuchanie Mazurka na obcej ziemi – relacjonowała Barbara Prymakowska w mediach społecznościowych.

Babcia z żelaza

Barbara Prymakowska pochodzi z Tarnowa. Jako absolwentka AWF ze sportem związana jest od bardzo dawna, przez ponad 30 lat pracowała w szkole jako nauczycielka wychowania fizycznego.

Przygodę ze sportami wytrzymałościowymi zaczęła jednak późno. Dopiero w wieku 58 lat przebiegła swój pierwszy maraton. Okazało się, że był to początek jej sukcesów w tej dziedzinie, bo w kolejnych latach pokonała wiele biegów na królewskim dystansie. W 2016 roku na mecie maratonu w Chicago cieszyła się ze zdobycia medalu World Marathon Majors za ukończenie 6 najbardziej prestiżowych biegów maratońskich na świecie (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork).

W ubiegłym roku tarnowianka już po raz dziesiąty wzięła udział w biegu na Kasprowy Wierch. W wieku 77 lat wbiegła na szczyt w czasie 1 godziny i 45 minut. Dodajmy, że wejście na Kasprowy Wierch turystom poruszającym się zgodnie ze znakami zajmuje około trzech godzin. W lipcu Prymakowska wywalczyła w La Féclaz we Francji złoty medal Mistrzostw Europy Masters w Biegach Górskich.

Najlepsza nie tylko w bieganiu

Warto podkreślić, że Barbara Prymakowska nie tylko biega, ale również z sukcesami jeździ na nartach i na rolkach, pływa oraz uprawia gimnastykę. Chodzi również po górach. W wieku 68 lat zdobyła Mont Blanc – jest najstarszą Polką, która może pochwalić się takim wyczynem. W ubiegłym roku za swoje sportowe dokonania otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Tarnowa.