Znamy faworytów biegu na Varso Tower. Najlepsi na szczyt dotrą w 6 minut

8 października odbędzie się premierowa edycja Wbiegnij na Varso Tower. Zawody będą zaliczane do klasyfikacji Towerrunning Tour, a uczestnicy imprezy będą walczyć o cenne punkty rankingowe. Znamy już nazwiska faworytów biegu.

53 piętra, niemal 1400 schodów i 230m przewyższenia – takie zadanie stoi przed uczestnikami Wbiegnij na Varso Tower. Na najlepszych czekają nagrody finansowe i rzeczowe oraz punkty do światowego rankgu Towerrunning World Association, a na wszystkich, którzy dotrą do mety – pamiątkowy medal i wyjątkowa panorama stolicy z dachu budynku, który znajduje się dwukrotnie wyżej niż taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.

Polka wśród faworytów

Poza grupą 600 amatorów, którzy zdecydowali się podjąć to wyjątkowe wyzwanie, na klatce schodowej najwyższego budynku w Unii Europejskiej rywalizować będą sportowcy należący do światowej czołówki biegów po schodach. Wśród nich znajdzie się m.in. Iwona Wicha. Reprezentantka Polski z ogromnym doświadczeniem i licznymi sukcesami w biegach po schodach uważana jest za faworytkę biegu.

– Ogromnie się cieszę, że będę mogła wziąć udział w pierwszej edycji tego biegu. Jednocześnie bardzo się denerwuję, bo wiem, że nawet najlepsze przygotowanie nie gwarantuje sukcesu na schodach. To nowy budynek, nie znamy klatki schodowej. Wystarczy obrać złą technikę lub zacząć zbyt ambitnie, a kryzys może przyjść dużo wcześniej, niż zakładamy – komentuje Iwona Wicha.

Wśród rywalek Polki, warto zwrócić uwagę na Cristinę Bonacinę. Doświadczona Włoszka to była liderka światowego rankingu, która wielokrotnie – z sukcesami – startowała już w Polsce.

Trudniej wskazać faworytów w rywalizacji mężczyzn. Pod nieobecność Piotra Łobodzińskiego, mistrza świata i wieloletniego dominatora w biegach po schodach na całym świecie, o miejsca na podium powinni powalczyć inni Polacy – Daniel Koszykowski, Mateusz Marunowski i Paweł Ruszała. Ostatni z nich może pochwalić się wysokim, 7. miejscem w tegorocznych mistrzostwach Europy w bieganiu po schodach.

– Bardzo się cieszę z możliwości wbiegnięcia na najwyższy budynek nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Znając dobrze organizatora biegu, można być też pewnym imprezy na najwyższym poziomie – mówi Paweł Ruszała. – Spodziewam się, że najszybsi zawodnicy dotrą na metę w czasie około 6 minut. Osobiście będę bardzo zadowolony z miejsca na podium – dodaje.

Zadania naszym reprezentantom nie ułatwią jednak zagraniczni biegacze, na czele z Andreasem Fruhmannem (Niemcy) oraz dwoma reprezentantami Czech: Pavlem Holcem i Milanem Wurstem.

Będą punktować

Najszybsi zawodnicy Wbiegnij na Varso Tower otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe oraz punkty do rankingu Towerrunning Tour. Oprócz kategorii tzw. elity sportowej, nagrody zostaną rozdane także w klasyfikacji Open kobiet i mężczyzn oraz w klasyfikacji Społeczności Varso Place.

Zapisy na bieg Wbiegnij na Varso Tower trwają na stronie www.wbiegnijnavarso.pl.

Organizatorami zawodów są HB Reavis i Sport Evolution. Sponsorzy i partnerzy: CMS, PZU Zdrowie, CIC, Zdrofit i Nyx Hotels. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

red