Będzie łatwiej o tytuł 6-Star Finisher. 2 tysiące miejsc na maratony World Marathon Majors

Organizatorzy cyklu Abbott World Marathon Majors, do którego zalicza się 6 największych na świecie maratonów w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku rozlosują 2 tysiące dodatkowych pakietów startowych. Trafią do biegaczy, którzy mają już na koncie od 3 do 5  biegów w serii. Na tych, którzy skompletują wszystkie maratony w cyklu czeka prestiżowy tytuł 6-Star Finisher.

Maratoński obiekt pożądania

Wyzwanie Abbott World Marathon Majors ma dwa wymiary. Pierwszy z nich jest sportowy, bo trzeba przebiec sześć biegów na królewskim dystansie. Drugi, to organizacyjny związany z zapewnieniem sobie miejsca na liście startowej. To zadanie jest niezwykle trudne do wykonania, ponieważ mowa o maratonach obleganych przez biegaczy z całego świata.

Zdobycie pakietu na bieg w Tokio, w Londynie czy w Nowym Jorku graniczy z cudem i trochę przypomina grę w totolotka, bo podobnie jak w Lotto tutaj też uczestnicy wyłaniani są w losowaniu. Trochę łatwiej, ale wciąż trudno jest o miejsce na Maraton Bostoński, gdzie loterii nie ma, ale za to obowiązują limity czasowe. Jednym zdaniem – biegną tam najszybsi maratończycy w swojej kategorii wiekowej. Losowanie obowiązuje w Berlinie i w Chicago.W efekcie wielu uczestników cyklu Abbott World Marathon Majors latami bezskutecznie usiłuje skompletować wszystkie starty. Rekordziści pierwsze biegi w serii zaliczyli ponad dekadę temu!

Nowa szansa

Problem niedostępności miejsc na maratony z „wielkiej szóstki” zauważyli organizatorzy cyklu. Właśnie poinformowali, że rozlosują 2 tysiące pakietów startowych między biegaczy, którzy mają na koncie od 3 do 5 maratonów zaliczanych do Abbott World Marathon Majors. Miejsca będą do wykorzystania w 2o23 roku, warunkiem udziału w loterii będzie uzupełnienie profilu na AbbottWMM.com o wszystkie dotychczas zaliczone biegi, czyli tzw. „gwiazdki”.

W losowaniu dodatkowych pakietów na maratony w Tokio i w Bostonie uczestniczyć bedą jedynie biegacze z pięcioma gwiazdkami. W puli znajdzie się odpowiednio po 100 i 150 miejsc. Więcej, bo po 500 pakietów startowych będzie do rozlosowania na maratony w Londynie, Berlinie i Nowym Jorku, ale tutaj chętnych będzie masa, bo w loterii wezmą udział zawodnicy z trzema, czterema i pięcioma gwiazdkami. Takie same zasady będą obowiązywać podczas losowania 250 miejsc na Chicago Marathon.

Już niedługo odbędą się pierwsze loterie na wiosenne maratony z cyklu Abbott World Marathon Majors. Maile z zaproszeniem do losowania na bieg w stolicy Japonii uprawnieni zawodnicy otrzymają 9 listopada, do 16 listopada będą mogli wysłać zgłoszenie, a dzień później zostanie ogłoszona lista szczęśliwców. 21 listopada ruszy proces losowania na Boston Marathon, a 5 grudnia na TCS London Marathon.

Wielka szóstka

Abbott World Marathon Majors to cykl, który istnieje od 2006 roku. Członkami założycielami tej inicjatywy byli organizatorzy Boston Marathon, London Marathon, Berlin Marathon, Chicago Marathon i New York City Marathon. W 2013 roku do cyklu dołączył Tokyo Marathon. Status biegu kandydujacego do roli Majorsa mają maratony w Kapsztadzie, Sydney i Chengdu.

W ciągu 16 lat istnienia cyklu wszystkie 6 maratonów wchodzących w skład Abbott World Marathon Majors pokonało dokładnie 8 070 biegaczy, w tym 84 Polaków.

Źródło: Abbott World Marathon Majors

fot. w nagłówku facebook.com/wmmajors